SME

Imunita môže pomôcť aj pri vtáčej chrípke

O tom, či človek ochorie, prípadne ako rýchlo sa vylieči, rozhoduje imunitný systém. Ak funguje, špeciálne bunky si poradia s útočiacimi baktériami, vírusmi, hubami či parazitmi.

V školskom veku je pre deti dôležité správne a pravidelne sa stravovať. Aby raz, možno už v období puberty, nemali problémy s nadváhou, a zároveň, aby si ich organizmus dokázal vybudovať dostatočne silný imunitný systém. FOTO - TASR

O tom, či človek ochorie, prípadne ako rýchlo sa vylieči, rozhoduje imunitný systém. Ak funguje, špeciálne bunky si poradia s útočiacimi baktériami, vírusmi, hubami či parazitmi.

"Pre imunitu sú rozhodujúce biele krvinky, ktoré zabezpečujú obranyschopnosť organizmu," vysvetľuje MUDr. Martin Hrubiško, primár imuno-alergologického oddelenia bratislavskej nemocnice v Podunajských Biskupiciach. "Nešpecifická funguje okamžite a necielene vtedy, ak sa v organizme stretne s nejakou cudzorodou látkou. Špecifická obranyschopnosť reaguje na konkrétnu škodlivú látku, s ktorou už organizmus má negatívne skúsenosti. Keď dostaneme nádchu, dráždi nás v krku, bolí hlava, máme horúčku, sme unavení, nechutí nám jesť. Tieto prejavy sú dôsledkom pôsobenia látok, ktoré pomáhajú likvidovať infekciu."

Poplach v imunitnom systéme

Porucha imunity sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek systéme nášho tela. Najčastejšie na dýchacích slizniciach, na koži, ale aj v tráviacom systéme (infekčná hnačka). Ak sa niektoré ochorenie zopakuje počas roka päť- alebo viackrát, pacient je dlhodobo unavený, choroby sa kumulujú a vyžadujú opakovanú liečbu antibiotikami, mal by na odporúčanie praktického lekára navštíviť odborníka - imunológa. Ten rozhodne o vhodnej liečbe.

Imunitný základ človeka tvorí genetická výbava, ktorú zdedil po predkoch. "Vrodenú imunitnú nedostatočnosť možno odhaliť krátko po narodení. Hoci takéto deti dokážeme 'vypiplať' a dožijú sa dospelosti, ich život nie je jednoduchý," hovorí MUDr. Hrubiško. Pediatri a imunológovia pripomínajú, že vybudovanie správneho imunitného systému súvisí s dojčením. Materské mlieko je najprirodzenejší spôsob výživy, pretože dieťaťu dodáva niektoré obranné látky, ktoré si nevie samo vytvoriť. Potom sa už obranný systém naštartuje, funguje samostatne a črevá sú schopné vyrovnať sa s cudzorodými látkami.

Všetko s mierou

Získanú poruchu imunity môže vyvolať množstvo faktorov. Napríklad nedostatočná výživa, opakovanie infekcie alebo kombinácia infekčných ochorení, ale aj vyčerpanosť organizmu, prepínanie síl a rôzne civilizačné vplyvy. Negatívne ho ovplyvňuje aj dlhodobý stres, nedostatok aktívneho oddychu, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu i niektoré lieky.

Aj keď v súvislosti s vtáčou chrípkou sú ľudia z pochopiteľných dôvodov motivovaní k zvýšenej hygiene, za normálnych okolností imunológovia vzťah k prehnanej čistote posudzujú inak. Súčasný človek žije často až sterilným spôsobom života. Chce byť čistý, voňavý, a tak používa rôzne saponáty, tekuté mydlá či dezodoranty. "Sterilnosť sa nemá preháňať," hovorí MUDr. Hrubiško. "Počet baktérií sa vtedy rapídne znižuje až o dve tretiny. Imunitný systém sa potom nedostatočne trénuje v boji s parazitmi a baktériami a postupne slabne. Baktérie stimulujú náš imunitný systém, nútia ho, aby bol v strehu. U zdravého človeka s hmotnosťou 70 kíl vážia bacily až dve kilá, z toho 1,74 kila sa vyskytuje v tráviacom systéme čriev a zvyšok na ostatných slizniciach. Znie to desivo, ale treba si uvedomiť, že s baktériami žije ľudstvo milióny rokov."

Ako si pestovať imunitu?

3 doprajte si dostatok spánku 3 prácu kompenzujte fyzickou aktivitou 3 venujte sa zdravému pohybu (chôdza, turistika, plávanie a cyklistika) 3 vyhýbajte sa stresu, predchádzajte depresiám 3 zdravo a vyvážene sa stravujte 3 dožičte si dostatok prirodzených vitamínov a minerálov 3 systematicky sa otužujte, najlepšie na čerstvom vzduchu alebo vo vode, vrátane sprchovania studenou vodou a striedavých kúpeľov nôh v teplej a vlažnej vode.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 533
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 811
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 968
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 641
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu