SME

Imunita môže pomôcť aj pri vtáčej chrípke

O tom, či človek ochorie, prípadne ako rýchlo sa vylieči, rozhoduje imunitný systém. Ak funguje, špeciálne bunky si poradia s útočiacimi baktériami, vírusmi, hubami či parazitmi.

V školskom veku je pre deti dôležité správne a pravidelne sa stravovať. Aby raz, možno už v období puberty, nemali problémy s nadváhou, a zároveň, aby si ich organizmus dokázal vybudovať dostatočne silný imunitný systém. FOTO - TASR

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O tom, či človek ochorie, prípadne ako rýchlo sa vylieči, rozhoduje imunitný systém. Ak funguje, špeciálne bunky si poradia s útočiacimi baktériami, vírusmi, hubami či parazitmi.

"Pre imunitu sú rozhodujúce biele krvinky, ktoré zabezpečujú obranyschopnosť organizmu," vysvetľuje MUDr. Martin Hrubiško, primár imuno-alergologického oddelenia bratislavskej nemocnice v Podunajských Biskupiciach. "Nešpecifická funguje okamžite a necielene vtedy, ak sa v organizme stretne s nejakou cudzorodou látkou. Špecifická obranyschopnosť reaguje na konkrétnu škodlivú látku, s ktorou už organizmus má negatívne skúsenosti. Keď dostaneme nádchu, dráždi nás v krku, bolí hlava, máme horúčku, sme unavení, nechutí nám jesť. Tieto prejavy sú dôsledkom pôsobenia látok, ktoré pomáhajú likvidovať infekciu."

SkryťVypnúť reklamu

Poplach v imunitnom systéme

Porucha imunity sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek systéme nášho tela. Najčastejšie na dýchacích slizniciach, na koži, ale aj v tráviacom systéme (infekčná hnačka). Ak sa niektoré ochorenie zopakuje počas roka päť- alebo viackrát, pacient je dlhodobo unavený, choroby sa kumulujú a vyžadujú opakovanú liečbu antibiotikami, mal by na odporúčanie praktického lekára navštíviť odborníka - imunológa. Ten rozhodne o vhodnej liečbe.

Imunitný základ človeka tvorí genetická výbava, ktorú zdedil po predkoch. "Vrodenú imunitnú nedostatočnosť možno odhaliť krátko po narodení. Hoci takéto deti dokážeme 'vypiplať' a dožijú sa dospelosti, ich život nie je jednoduchý," hovorí MUDr. Hrubiško. Pediatri a imunológovia pripomínajú, že vybudovanie správneho imunitného systému súvisí s dojčením. Materské mlieko je najprirodzenejší spôsob výživy, pretože dieťaťu dodáva niektoré obranné látky, ktoré si nevie samo vytvoriť. Potom sa už obranný systém naštartuje, funguje samostatne a črevá sú schopné vyrovnať sa s cudzorodými látkami.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko s mierou

Získanú poruchu imunity môže vyvolať množstvo faktorov. Napríklad nedostatočná výživa, opakovanie infekcie alebo kombinácia infekčných ochorení, ale aj vyčerpanosť organizmu, prepínanie síl a rôzne civilizačné vplyvy. Negatívne ho ovplyvňuje aj dlhodobý stres, nedostatok aktívneho oddychu, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu i niektoré lieky.

Aj keď v súvislosti s vtáčou chrípkou sú ľudia z pochopiteľných dôvodov motivovaní k zvýšenej hygiene, za normálnych okolností imunológovia vzťah k prehnanej čistote posudzujú inak. Súčasný človek žije často až sterilným spôsobom života. Chce byť čistý, voňavý, a tak používa rôzne saponáty, tekuté mydlá či dezodoranty. "Sterilnosť sa nemá preháňať," hovorí MUDr. Hrubiško. "Počet baktérií sa vtedy rapídne znižuje až o dve tretiny. Imunitný systém sa potom nedostatočne trénuje v boji s parazitmi a baktériami a postupne slabne. Baktérie stimulujú náš imunitný systém, nútia ho, aby bol v strehu. U zdravého človeka s hmotnosťou 70 kíl vážia bacily až dve kilá, z toho 1,74 kila sa vyskytuje v tráviacom systéme čriev a zvyšok na ostatných slizniciach. Znie to desivo, ale treba si uvedomiť, že s baktériami žije ľudstvo milióny rokov."

SkryťVypnúť reklamu

Ako si pestovať imunitu?

3 doprajte si dostatok spánku 3 prácu kompenzujte fyzickou aktivitou 3 venujte sa zdravému pohybu (chôdza, turistika, plávanie a cyklistika) 3 vyhýbajte sa stresu, predchádzajte depresiám 3 zdravo a vyvážene sa stravujte 3 dožičte si dostatok prirodzených vitamínov a minerálov 3 systematicky sa otužujte, najlepšie na čerstvom vzduchu alebo vo vode, vrátane sprchovania studenou vodou a striedavých kúpeľov nôh v teplej a vlažnej vode.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 036
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 884
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 082
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 861
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 154
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 768
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 474
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu