Súdni lekári dokážu na základe DNA získanej z miesta činu predpovedať priezvisko podozrivého. Metóda, o ktorej hovorí najnovšia britská štúdia, je založená na porovnávaní chromozómov Y u mužov s rovnakým priezviskom. Aby však fungovala, treba vytvoriť databázu asi 40-tisíc priezvisk spojených s profilmi tohto chromozómu. Napriek tomu, že metóda nepatrí medzi najpresnejšie, môže vyšetrovateľom pomôcť pri odhaľovaní páchateľa. Využíva genetickú podobnosť u mužov, ktorí majú rovnaké priezvisko a mala by pomôcť pri zoraďovaní dôležitosti podozrivých. Chromozóm Y je balíček genetického materiálu, ktorý sa nachádza iba u mužov, a tak ako priezvisko, prechádza z otca na syna.
"Chromozóm Y neponúkne zásadné dôkazy. Vyšetrovateľom však umožní zoradiť si podozrivých podľa priority," tvrdí spoluautor štúdie Mark Jobling z Univerzity v Leicesteri. Jobling tiež zdôraznil, že táto metóda dokáže predpovedať priezvisko podozrivého iba asi u polovice britskej populácie. Najbežnejšie mená ako Smith, Taylor či Williams úplne vylúčili. Nezabudol dodať, že nový objav môže policajtom ušetriť prácu. "Ak máte dostatočne veľkú databázu, získate z materiálu nájdeného na mieste činu celý zoznam mien. Pri niektorých kriminálnych činoch existuje dlhý zoznam podozrivých, ktorý môže obsahovať aj celé tisícky mien," povedal Jobling.
Polícia môže využiť databázu priezvisk a chromozómov Y aj v prípade, keď zlyhala národná databáza DNA. "Môže nastať situácia, keď na základe chromozómu Y nájdete iba 25 mien, takže môžete všetkých podozrivých osobne vyšetriť a požiadať ich o vzorku DNA," vysvetlil Jobling. (sita)