Kŕče sa najčastejšie vyskytujú u mladších detí do veku päť rokov. Sú podmienené vysokou horúčkou pri zápaloch ucha, chrípke a iných infekčných ochoreniach. Dostavia sa ako reakcia mozgu na vysokú telesnú teplotu, preto prvoradou úlohou ...
Kŕče sa najčastejšie vyskytujú u mladších detí do veku päť rokov. Sú podmienené vysokou horúčkou pri zápaloch ucha, chrípke a iných infekčných ochoreniach. Dostavia sa ako reakcia mozgu na vysokú telesnú teplotu, preto prvoradou úlohou je eliminovať horúčku a zabrániť poraneniu dieťaťa. Pacienta by však mal vyšetriť aj lekár, pretože u dojčiat a menších detí môže ísť aj o kŕčové stavy čiže epilepsiu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Náhle sťahy svalov spôsobia napnutie celého tela, tras hlavy, prehnutie chrbta do oblúka a zovretie pästí. Pacient má často vyvrátené oči alebo skrúca neprirodzene tvár a škúli. Má začervenanú kožu, potí sa, zadržiava dych. Niekedy stráca krátkodobo alebo úplne vedomie.
Malého pacienta v prvom rade obložíme vankúšmi a dekami, aby sme zabránili poraneniu pri prudkých pohyboch, ktoré spôsobujú silné kŕče. Potom dieťa vyzlečieme a snažíme sa znížiť teplotu pomocou chladivých zábalov (mokrá plachta) alebo prikladaním špongie namočenej vo vlažnej vode. Dieťa neosušíme, vodu necháme odparovať z povrchu kože a keď teplota klesne, zľahka ho prikryjeme. Po skončení kŕčov môžeme podať odporúčanú dávku paracetamolového sirupu. Po celý čas vetráme, ale dávame pozor, aby sa pacient nepodchladil. Do príchodu lekára treba dieťa upokojovať a sledovať základné životné funkcie, pulz a dýchanie, a všetky neprimerané zmeny v správaní. Na zvládnutie dieťaťa, ktoré má kŕče, nikdy nepoužívame silu a v žiadnom prípade mu nevkladáme pilulku, cukrík alebo iný predmet do úst, lebo by sa mohlo udusiť. (bes)