ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET |
motivujú k zmene životného štýlu. Dnes sa pýtame endokrinológa, MUDr. Zuzany Benejovej z Polikliniky na Bezručovej ulici v Bratislave:"Chronický stres a neúmerne vysoké životné tempo má negatívny vplyv na imunitný systém a napokon poruchy hormonálnej aktivity. Najčastejším ochorením sú potom zmeny stavby a funkcie štítnej žľazy. Pacient zaregistruje jej zväčšenie alebo má pocit cudzieho telesa v hrdle. Navyše cíti veľkú únavu, jeho pracovná výkonnosť očividne klesá. Zmeny môžu byť badateľné aj na pokožke alebo vlasoch. Ženy, ktoré trpia týmto ochorením 20-krát častejšie ako muži, mávajú aj poruchy menštruačného cyklu. Príznakom môže byť aj rapídny úbytok váhy napriek výdatnému príjmu stravy, častá stolica, búšenie srdca a nadmerná podráždenosť, na ktorú pacienta upozorňuje aj jeho okolie.
V posledných rokoch registrujeme lepšiu záchytnosť týchto ochorení už v počiatočnom štádiu aj vďaka pozornosti, ktorú lekári prvého kontaktu venujú základným symptómom. Už zmena hladiny cholesterolu alebo tukového metabolizmu a sterilita u žien prezrádza problémy takéhoto charakteru. Náchylnejšie sú fajčiarky. Žiaľ, chronické ochorenie štítnej žľazy znamená často aj genetické zaťaženie v ženskej línii rodiny.
Problémy so štítnou žľazou korigujeme liekmi, prípadne chirurgickým zákrokom. Zároveň odporúčame pacientovi zvoľniť životné tempo, dodržiavať správnu životosprávu, naučiť sa relaxovať a komplexnejšie vnímať svet okolo seba. Najmä niektorí mladí dynamickí ľudia majú problém to pochopiť. Celú energiu investujú do budovania kariéry a spamätajú sa, až keď schudnú dvadsať kilogramov a odborník im diagnostikuje ochorenie štítnej žľazy."
(bes)