Tel Aviv 11.marca (TASR) - Preľaknutie a prudké pohyby, ktorými človek reaguje na úplne obyčajné každodenné zvuky, napríklad na zvonenie budíka, telefónu či zvončeka na dverách, môžu vyvolať až mozgovú porážku, tvrdia vedecké kapacity z univerzity v Tel Avive v najnovšom vydaní nemeckého odborného časopisu Ärztliche Praxis.
Najnovšie poznatky izraelských odborníkov umožnili rozšíriť množstvo doteraz neznámych rizikových faktorov, vyvolávajúcich mozgový infarkt a varovať v prvom rade starších ľudí.
Vedci zamerali pozornosť na 150 pacientov s priemerným vekom 68 rokov, ktorí boli hospitalizovaní po prekonanej mozgovej mŕtvici a podrobne preskúmali ich činnosť v deň ochorenia a jeden deň pred príhodou. Až 44,7 percent opýtaných si spomenulo na to, že dve hodiny pred záchvatom mŕtvice boli pod vplyvom pre nich nezvyčajnej fyzickej alebo psychickej záťaže.
Pacienti udávali, že pred začiatkom porážky robili prudké, trhavé pohyby, 13,3 percenta zažilo citový stres a výbuchy hnevu.
K rizikovým faktorom patrí taktiež náhla zmena teploty v miestnosti.
Najnovšie výskumy priviedli expertov k záveru, že spomínané fyzické a psychické faktory možno klasifikovať ako krátkodobé príčiny vzniku mozgového infarktu. Doteraz známe riziká, ako vysoký krvný tlak a fajčenie možno považovať za dlhodobejšie príčiny.
V priemyselne vyspelých krajinách patrí mozgová mŕtvica k tretej najčastejšej príčine úmrtia a trvalej invalidity, ihneď po kardiovaskulárnych onemocneniach a zhubných nádoroch.
Porážku spôsobuje náhle nedokrvenie mozgu, vyvolané buď zablokovaním cievy krvnou zrazeninou alebo prasknutím cievy. V dôsledku tohto nenormálneho stavu nedostáva časť mozgových buniek kyslík a začína nenávratne odumierať, napísal rakúsky denník Die Presse.