SME

Jarná únava by nemala trvať viac ako tri týždne

Bolesti hlavy, ospalosť, pocity vyčerpania, strata energie a depresívna nálada, kto by nepoznal typické stavy, ktorými ...

Podstatnou súčasťou našej stratégie, ako zdolať jarnú únavu, je pravidelný pohyb. Ideálne sú prechádzky v prírode. Ak zasvieti slniečko, tým lepšie, pomôže nám k tvorbe vitamínu D. ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolesti hlavy, ospalosť, pocity vyčerpania, strata energie a depresívna nálada, kto by nepoznal typické stavy, ktorými sa lúčime so zimou. Tá ostatná bola, na čom sa zhodli laici i odborníci, extrémne dlhá a mrazivá. Každého z nás obrala o poriadnu dávku sily. Sklameme každého, kto očakáva objavné informácie v riešení typického jarného syndrómu. Môžeme len zopakovať osvedčené zásady, ktoré napriek stokrát vysloveným radám lekárov mnohí ignorujú.

SkryťVypnúť reklamu

Príčiny sú chronicky známe

Jarná únava je komplexný stav organizmu, nie však ochorenie. Sme vyčerpaní charakterom života v chladných mesiacoch, ktorý je na výdaj energie náročnejší ako letný, chýbajú nám aj niektoré vitamíny. Máme preto výrazne zníženú imunitu a navyše organizmus zaplavený toxickými látkami. Ak sa pridá negatívna nálada ako dôsledok skúpeho slniečka čiže absencie vitamínu D, jarnej únave sa nevyhneme. A to sme ešte nespomenuli citeľné stúpanie atmosférického tlaku, markantné rozdiely medzi dennou a nočnou teplotou, a navyše blížiace sa alergiologické problémy v súvislosti s prebúdzajúcou sa prírodou. Na jeden ľudský organizmus až príliš. Najmä, ak nemáme dvadsaťpäť, ale raz toľko rokov a adaptáciu na nové klimatické podmienky nám zhoršuje choroba.

SkryťVypnúť reklamu

Vitamíny, pitný režim a pohyb

Netreba podceňovať ani jednu z dobre mienených rád. A naopak, prehnané dávkovanie liečebných postupov môže len uškodiť. V prvom rade by sme sa mali začať viac hýbať. Stačí tridsať minút prechádzky denne. "Veľmi dôležitý je správny pitný režim," upozorňuje na nebezpečenstvo absencie tekutín MUDr. Alžbeta Bederová vedúca poradne zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravia v Bratislave. "Dospelý jedinec potrebuje podľa váhy 2 až 3 litre tekutín. Odporúčam minerálne nesýtené vody, čaje, skôr ovocné ako čierne, a zriedené džúsy. Pri nedostatku tekutín a tým zlej distribúcii vody v organizme cítime často bolenie hlavy a môžu nám zlyhávať vnútorné systémy."

Treba vyhľadávať ľahšie jedlá, do jedálnička zaradiť ryby, strukoviny, mliečne výrobky a celozrnné potraviny a najmä sa orientovať na prísun vitamínov. "Nie som priaznivcom vitamínov z lekárne, tie sú nevyhnutné ako dočasná náhrada pri rekonvalescencii. Napríklad pri predávkovaní vitamínu C sa môžu tvoriť močové kamene a niekomu prípadne poškodiť sliznicu žalúdka. Najideálnejšie je dostať ich do organizmu v podobe ovocia alebo zeleniny," hovorí MUDr. Bederová.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sú vitamíny vo veľkej miere zastúpené v paprike, paradajkách, citrusových plodoch či ananáse je dobré spomenúť ako zdroj cesnak, cibuľu, kyslú kapustu a jablká. Napokon, odborníci na racionálnu výživu už niekoľko rokov odporúčajú konzumovať radšej potraviny, ktoré sa urodili v našich podmienkach.

Ak chceme byť pri prekonávaní jarnej únavy úspešní, musíme sa pozitívne naladiť, relaxovať, stretávať sa s priateľmi. Ak však úbytok energie, spavosť a bolesti hlavy pretrvávajú aj po 2 či 3 týždňoch, vyhľadajme radšej lekára. Podobné stavy môžu byť aj výsledkom anémie, depresie, poruchy štítnej žľazy, srdcovo-cievnych problémov alebo iného ochorenia.

Jarnej únavy sa zbavíme, ak

zmeníme spôsob stravovania, uprednostníme ľahšie jedlá pripravené napr. v pare, vyprážané radšej vynecháme zabezpečíme pravidelný prísun vitamínov prostredníctvom ovocia, zeleniny, ale i ostatných potravín dodržíme pitný režim, čo predstavuje 2 až 3 litre tekutín, najmä minerálok, ovocných a zeleninových štiav a čaju vylúčime konzumáciu alkoholu a obmedzíme pitie kávy strávime každý deň aspoň pol hodiny pri prechádzke na čerstvom vzduchu a ak je to možné rozvíjame aj ďalšie pohybové aktivity v prírode doprajeme nášmu telu dostatok spánku a cez deň sa vyhýbame tmavým miestam bez prístupu slnečného svetla sa otužujeme v saune, pri raňajšej očiste striedame studenú a teplú sprchu Ilustračné foto - Internet

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 421
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 109
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 774
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 445
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 148
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 895
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 209
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu