V niektorých prípadoch môžeme u diabetikov podceniť charakter únavy, ktorá s jarnou verziou zníženej energie nemá nič spoločné. Znížená hladina krvného cukru pod normálnu hodnotu má za následok poškodenie funkcií mozgu, takže všetky reakcie sa rýchle znižujú.
Hypoglykémia sa môže vyskytnúť nielen u ľudí s cukrovkou, ktorí podcenia dôležitosť pravidelnej stravy, ale aj u epileptikov a alkoholikov. Závažný stav môže byť sprevádzaný poruchami vedomia, prípadne až bezvedomím. Najčastejšími prejavmi sú slabosť, mdloby alebo pocit hladu, búšenie srdca, trasenie rúk, studená a vlhká pokožka. Pacient sa môže neprirodzene správať, býva zmätený, niekedy nepríčetný.
Prvou pomocou je čo najrýchlejšie zvýšiť hladinu cukru v krvi. Ak ide o človeka, ktorý má problémy s cukrovkou, mal by byť vybavený testovacou sadou na určenie hladiny cukru a samozrejme tabletkami alebo striekačkou s inzulínom. Pacientovi, ktorý pociťuje mdloby, pomôžeme sadnúť si alebo ľahnúť a podáme mu sladený nápoj, glukózu, kocku cukru, kúsok čokolády alebo inú sladkosť. Ak sa mu stav zlepší, zabezpečíme mu jedlo a nápoj a priestor na krátke zotavenie. Ak pacient naďalej stráca vedomie, voláme službu rýchlej pomoci.
Hyperglykémia, ktorá po niekoľko dní trvajúcich problémoch môže tiež vyvolať bezvedomie, je stav spôsobený zvýšením hladiny cukru v krvi. Stane sa tak vo chvíli, keď organizmus nie je schopný vyprodukovať dostatočné množstvo inzulínu, ktorý hladinu cukru reguluje. Diabetici preto musia dodržiavať diétu a brať inzulín. Človeka s hyperglykémiou identifikujeme vďaka horúcej a suchej koži, zrýchlenému pulzu, sladkému a ovocnému pachu dychu a nadmernému smädu.
Pacientovi v prvom rade sprístupníme inzulín, ale ak stráca vedomie, uložíme ho do stabilizovanej polohy a, podobne ako v predošlom prípade, okamžite vytáčame číslo záchrannej služby.
(bes)