
Aj nefunkčné predmety majú svoje miesto v záhrade – pôsobia dekoratívne.
predzáhradky rodinných
domov sú zrkadlom majiteľa a v lepších prípadoch aj
potešením pre oči okoloidúcich. Nielen udržiavaná zeleň,
trávnik, kríky a kvetinové
záhony či prírodná skalka
lahodia oku. Priestor viditeľný z ulice dotvárajú okrem plotov a záhradných konštrukcií
aj dekoratívne predmety
rozmiestnené na voľnej ploche.
Málo dôležitosti sa prisudzuje umelému osvetleniu chodníkov či zaujímavých zákutí záhradky. Okrem technických požiadaviek na odolnosť vo vlhkom prostredí a sklon dopadajúceho svetla je nezanedbateľný aj tvar svietidla. Ten je dominantný aj cez deň a mal by nielen vhodne zapadať do prírodného prostredia, ale mu aj dodať určitú atmosféru. Okrem kovových konštrukcií sú zaujímavé keramické a betónové telá svietidiel. Tie v zaujímavých tvaroch pôsobia ako samostatné plastiky. Napokon aj nefunkčné objekty z umelého kameňa najjednoduchších geometrických tvarov pôsobia veľmi dekoratívne v prírodnej scenérii.
V poslednom období sa v záhradách rozšírili odlievané plastiky z odolných materiálov, ktoré sú akoby kópiami historických sôch. Buď voľne spočívajú na trávniku, alebo kombinované s cirkuláciou vody vytvárajú umelé fontánky. Patinované sošky sú síce napodobeninami umeleckých diel, kópiami a priemyselnými výrobkami, ale záhradky oživujú, dekoratívne dotvárajú a prečo by nás pohľad na ne nemal potešiť, veď romantizmus ešte drieme v mnohých z nás. Na originálnu plastiku zo vzácneho kameňa či dreva má málokto z nás dosť sýte konto, aj keď zaradia záhradu určite do inej kategórie.
Trpaslík či stádo slonov?
Iné plastiky, pred desaťročiami pomerne rozšírené, ktoré sa vracajú zo svojich podzemných príbytkov, sú známi a kontroverzní trpaslíci. Najvýraznejšie upútajú pomaľovaní pestrými farbami. Okrem nich sú v stálej ponuke aj iné príšery z rozprávkového sveta, prípadne napodobeniny živočíšnej ríše. Tak môžete mať v záhradke na Horehroní stádo slonov a žiráf, ktoré zbytočne stráži striga na metle – aj tak by na betónových nohách ďaleko neušli. Nuž, prečo hodnotiť umeleckými kritériami radosť, ktorú takéto ozdoby prinesú okoloidúcim deťom, prípadne zmysel pre recesiu pri pohľade na betónového tigra obžierajúceho tiež betónovú muchotrávku s typickým klobúčikom? Len škoda, že je čím ďalej tým menej vidno v predzáhradkách naše slovenské hrady a zámky v zmenšenej podobe. Kedysi nás mnohé stavebné dielka zaujali.
Kŕmidlo prinesie život
Prírodnejšie sú ladené úžitkové objekty v záhradke, najmä z prírodného materiálu. Väčšia búdka pre vtákov tiež oživí záhradu, a to aj doslova. Pekne urobené kŕmidlo zaujme tvarom a po krátkom čase priláka množstvo spevavcov. V záhradke bude naozaj živo od skorého rána. Lepšie je však urobiť kŕmidiel viac s rozličnými otvormi pre viaceré druhy vtákov, aby sa k obžive nedostali len silnejší a väčší. A pozor na striehnuce mačky!
Artefakt, ktorý určite zaujme originalitou, je umiestnenie starého mechanizmu po doslúžení do exteriéru. Stáročný preš na hrozno je typický pre vinohradnícke oblasti, a keď ho už nahradili funkčnejšie zariadenia, môže zakonzervovaný ešte dlho skrášľovať dvor či záhradku. Jeho masívne drevené časti budia úctu, poslúžiť môže aj ako opora na umiestnenie letničiek v kvetináčoch či ako preliezačka deťom. A v záhrade je opäť živo. ĽUBOMÍR ŠIMNA