Michalovce 12. marca (TASR) - Výskyt kliešťov v súčasnom predjarnom období nie je žiadnou raritou. V posledných siedmich rokoch útočia na zvieratá už nielen v jarných a jesenných mesiacoch, ale skoro počas celého roka.
Podľa súkromného michalovského veterinárneho lekára Gabriela Dudáša kliešte napádali psov aj pri mínus päť stupňoch Celzia. Nielen im, ale aj mačkám spôsobujú ochorenie - babeziózu (pyroplazmózu). "V dôsledku prisatia infikovaného kliešťa dochádza u zvieraťa k rozpadu červených krviniek, čo spôsobí následnú smrť," uviedol dnes pre TASR Dudáš. Za prvé príznaky ochorenia označil malátnosť, nechutenstvo a zvracanie. Vyslovil podozrenie, že kliešte sa zúčastňujú aj na decimácii divých zajacov, ktorých v poslednej dobe enormne ubúda v lokalitách, kde o ne nebola núdza.
"Dosiaľ sa hovorilo viacmenej iba o lymskej borelióze či encefalitíde - chorobách, ktoré sa objavujú vo zvýšenom množstve u ľudí," konštatoval veterinár. Dodal, že majitelia štvornohých miláčikov by mali prisatých kliešťov opatrne odstrániť a ihneď vyhľadať veterinára. Podotkol, že nákaza sa zo zvieraťa môže na človeka preniesť iba krvnou cestou.
Zvýšený výskyt kliešťov vo viacerých slovenských lokalitách si nevie vysvetliť. Mohla ho spôsobiť aj nedostatočná chemizácia v poľnohospodárstve.