Ochorenia žilového systému komplikujú život asi polovici populácie Slovenska. Najčastejším ochorením tohto charakteru sú kŕčové žily, známe ako varixy. V niektorých prípadoch sú okom neviditeľné, iné jeho formy sa prejavujú ako výrazné rozšírenia a vakovité vypukliny povrchových žíl. Ide o závažný zdravotný problém. Kŕčové žily totiž môžu súvisieť s prípadnými zápalmi a chronickými poruchami povrchového či hlbokého žilového systému.
Kŕčové žily sa liečia chirurgicky, ale vo väčšine prípadov konzervatívne - pomocou cievnych cvičení, nosením špeciálnych pančúch a pravidelným nanášaním heparínových mastí. "Efektívnejšiu liečbu zabezpečí aplikácia účinnej látky - heparínu v lipozomálnej forme. Lipozóm, ako transportný systém, zlepšuje prienik heparínu až do najhlbších vrstiev kože," hovorí MUDr. Ľubomíra Javorčíková z angiologickej ambulancie Nemocnice Ministerstva obrany v Bratislave. Nový spôsob aplikovania liečby funguje na báze sprejového gélu s obsahom heparínu.
Pod vznik kŕčových žíl sa podpisuje množstvo faktorov. Môže ním byť oslabená žilová stena, čo je vrodený defekt, ale aj tehotenstvo, kedy sa kŕčové žily začnú prejavovať vo zvýšenej miere. Vznik varixov však môže podmieniť aj upchatie žily krvnou zrazeninou alebo spätný tok krvi pri poruche chlopňového systému žíl. Ochorenia žilového systému dolných končatín si vyžadujú úpravu životného štýlu a prakticky stálu liečbu a starostlivosť. (sita)