Orechy sú významným zdrojom mastných kyselín, ktoré znižujú riziko infarktu a pôsobia proti krvným zrazeninám a zápalom. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Vlašský orech, najrozšírenejší druh orechov v našom regióne, je zdrojom polynesaturovaných mastných kyselín, ktoré si telo nedokáže vyrobiť. Kyselina alfalinolénová a linolová eliminujú riziko smrteľného infarktu a pôsobia proti krvným zrazeninám a zápalom, znižujú tiež hladinu tukov krvi, krvný tlak a choresterol. Jeho hladina viditeľne klesne už po štyroch týždňoch pravidelnej konzumácie orechových jadier. Prítomnosť mastných kyselín omega 3 s protizápalovým účinkom garantuje zmiernenie ťažkostí reumatickej artritídy a používa sa aj v prípadoch svrbenia a šupinatej pokožky. Pre výživovú hodnotu a vysokú kalorickú koncentráciu sú vlašské orechy vhodnou potravinou pre rekonvalescentov a ľudí trpiacich nechutenstvom. Denne stačí skonzumovať asi päť orechov, pri väčšom množstve hrozí prírastok na váhe.
Orechové jadrá nepečieme alebo nevaríme na silnom ohni, pretože prítomné tuky ľahko horia a oxidujú. Vlašské orechy dodajú jedlám sladkastú chuť, preto sú vhodné do šalátov, ryžových jedál, pri príprave hydiny a najmä sladkých koláčov.
Jednoduchý recept na orechy v mede zvládne každý. Do 250 ml vody dáme zvariť 4 lyžice práškového cukru a lyžicu jablčného octu a do hotového sirupu vložíme asi pol kilogramu olúpaných jadier vlašských orechov. Necháme trochu schladiť a primiešame asi 200 ml včelieho medu. Zmes potom plníme do pohárov a sterilizujeme. Môžeme ju vychutnávať ako sladkú maškrtu alebo pridávať do ovocných šalátov.
Zásadne kupujeme len orechy v škrupine alebo lúpané jadrá vákuovo balené. Sekané i mleté orechy na vzduchu ľahko oxidujú a potom stuchnú. Orechy skladujeme na chladnom, tmavom mieste, v škrupine ich môžeme aj zamraziť. Staršie vlašské orechy zbavíme horkastých šupiek, keď ich zalejeme vriacou vodou a necháme ich v nej vychladnúť. Potom ich ľahko ošúpeme. (bes)