
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
povinne evidovať. Na Slovensku situácia nie je o nič lepšia.
„Na vyšetrenie príde len zlomok žien, máme skúsenosti, že sa liečia samy antibiotikami, ktoré im zostanú, alebo si ich zoženú cez nejakého iného lekára,“ hovorí MUDr. Košársky.
Hoci podľa zákona je povinnosťou lekára hlásiť každé pohlavné ochorenie, syfilis často uniká. Nielen preto, že iba časť nakazených sa príde dať vyšetriť, ale aj preto, že všeobecný lekár nedokáže chorobu správne diagnostikovať buď pre nenápadnosť príznakov, alebo aj z nedbalosti. Alarmujúci je tiež fakt, že sa zvyšuje počet čerstvých foriem syfilisu. Každoročne pribúda niekoľko desiatok nových prípadov. Najnebezpečnejšie je pritom práve počiatočné, najinfekčnejšie štádium.
Čo si treba všímať?
Od vniknutia choroboplodných zárodkov do organizmu ubehnú tri až štyri týždne, kým sa zjavia prvé príznaky – malá zatvrdlinka červenofialovej farby na pohlavných orgánoch. Zákerná je v tom, že nespôsobuje bolesti, preto pozornosti nakazeného často ujde. Zvlášť u žien býva situácia skomplikovaná tým, že prvé zmeny bývajú na vnútorných pohlavných orgánoch, takže sú nepozorovateľné. Navyše tvrdý vred, ktorý neskôr vzniká, vymizne aj bez liečby a choroba prechádza približne v deviatom týždni nákazy do druhého štádia. Počas neho sa sporadicky objavujú a zase strácajú drobné vyrážky, ktoré sú čoraz nevýraznejšie, až úplne zaniknú. Neliečený syfilis má viacero príznakov a prejavov, jedno je však isté, prvé aj druhé štádium sú mimoriadne infekčné. Tretie štádium nastáva po troch až piatich rokoch od začiatku nákazy a môže znamenať vážne ohrozenie života. Po 16 až 30 rokoch sa rozpadá centrálny nervový systém a z človeka sa stáva troska. Zatiaľ najúčinnejším liekom zostáva penicilín.
Balíček antibiotík ako prevencia nestačí
Liečba pri včasnom diagnostikovaní, teda asi v prvých dvoch rokoch infekcie, je veľmi úspešná. Deväťdesiatsedem až sto percent preliečených pacientov možno považovať za zdravých. Kto si však myslí, že po dobrodružnej výprave do erotického salónu alebo po intímnom stretnutí s neznámou kráskou stačí zhltnúť balíček antibiotík, ten sa mýli. Takáto laická liečba síce zakryje vonkajšie príznaky choroby, ale spoľahlivo ju nevylieči, čo znamená takmer isté riziko budúcich nebezpečných komplikácií.
Ak si uvedomíme, že každý nakazený má minimálne jedného alebo dvoch partnerov, ale sú aj rekordmani, ktorí ich majú desiatky, môže to byť časovaná bomba. Nikto tiež nezistí aspoň približný počet pohlavných chorôb prostitútok, ktorých ochorenie nikto nikde nehlási. Ženy pracujúce v niektorých erotických salónoch dostávajú síce pravidelne od svojich nadriadených penicilín ako prevenciu, to však podľa kožných lekárov nemôže zabrániť infikovaniu. Pri syfilise platí dvojnásobne, že by ho mal liečiť venerológ. (uj)