
Mach dokáže zničiť okrasný trávnik najmä
v neudržiavanej záhrade.

Okrasný trávnik zjednocuje všetky časti záhrady . KRESBY – z kníh Nový záhradkár (IKAR) a Trávnik základ záhrady (GRADA)
Základom pre dobré prezimovanie trávnika je jeho vyčistenie pred zimou. Trávniku pomôže aspoň vyhrabanie lístia. Snehová prikrývka pôsobí naň lepšie než holomrazy, ale to môžeme ťažko ovplyvniť. Aj tak nás väčšina starostlivosti čaká s prvými jarnými prácami.
Po striedavom zamŕzaní a rozmŕzaní pôdy sa mohol pretrhať koreňový systém trávnika. Valcovaním pritlačíme vrchnú koreňovú časť k pôdnemu lôžku a zabránime vysychaniu vrchných častí v teplejšom jarnom počasí. Valcovanie je potrebnejšie v suchých piesčitých pôdach.
Valcovanie
Použijeme kovový valec s otvorom na napúšťanie vody, ktorým môžeme regulovať prítlak. Valce si môžeme urobiť aj z rôznych plastových rúr, napríklad kanalizačných. Odrežeme ich na potrebnú dĺžku, zhruba jeden meter a postavíme kolmo na rovný podklad. Do stredu otvoru upevníme oceľovú rúrku so svetlosťou asi 10-15 cm na oboch koncoch o 6-8 cm dlhšiu ako plastová rúra.
Potom do kanalizačnej rúry nalejeme betónovú zmes a po vyschnutí valec povalíme. Do oceľovej rúrky v strede upevníme do tvaru U zahnutú oceľovú armovaciu tyč tak, že jej voľné konce opäť zahneme asi v dĺžke 15 cm a vsunieme do oceľovej rúrky. Podľa priemeru kanalizačných plastových rúr si môžeme pripraviť aj ďalšie valce, ľahšie poslúžia pri siatí zeleniny.
Prerezávanie
Táto činnosť sa nazýva aj vertikálny rez trávnika. Robíme ju strojovo vertikulátorom alebo ručne. Na ručné prerezávanie sú určené hrable, ktoré majú nože v smere ťahu približne 2-3 centimetre od seba. Môžu byť aj s pomocnými kolieskami, práca s nimi je menej namáhavá a môžeme si nastaviť hĺbku rezu. Tá by mala byť približne 1,5 centimetra.
V strojovom aj ručnom spôsobe narúšame prerezávaním povrchovú časť, v ktorej môžu byť zležané rozličné nezotlené, splstnatené organické prvky brániace prístupu vzduchu ku koreňom. Narušujeme tým aj rozširovanie machu a nakyprujeme zatvrdnutý povrch. Podnecovaním rastu nových bočných výhonkov omladzujeme trávnik.
Prevzdušňovanie
Narobením otvorov do trávnika zlepšíme prístup vzduchu ku koreňom, zlepšíme vytváranie bočných odnoží, vytvoríme priestor podsievaniu, rozrušujeme tvrdý povrch najmä tam, kde je trávnik zaťažovaný.
Na prevzdušnenie môžeme použiť bežné rýľovacie vidly, lepší je prevzdušňovač s viacerými dutými kovovými bodcami. Praktickejšie a menej namáhavé je používať valec s navlečenými bodcami. Urobíme ho z troch až štyroch pásov ocele privarenej najlepšie šikmo na dve obruče. Tie by sa mali dať natiahnuť na valec po stiahnutí jeho rukoväte. Bodce alebo hroty, môžu to byť skrutky hrubé 12 mm a dlhé 60 mm, navarené na šikmých pásoch a zahrotené, urobia namáhavú prácu pri prevzdušňovaní za nás.
Odburinenie
Burina je akákoľvek rastlina, ktorú si v trávniku neželáme. Naopak, v lúčnych typoch sa pekne vynímajú sedmikrásky, skorocel, podbeľ, púpava a iné ozdoby. Keď sme rozhodnutí zachovať trávnik bez týchto okrás, mali by sme ostatné rastliny čo najčastejšie vypichovať, najlepšie kovovou, na hrote do šikma zrezanou rúrkou na rukoväti. Čím mladšie rastliny vyberieme z trávnika, tým budeme úspešnejší, lebo niektoré, ako púpava, sa po čase dobre zakorenia.
Aj časté kosenie a prerezávanie škodí rastlinám v trávniku. V krajnom prípade siahneme aj k chemickej ochrane, najlepšie kontaktnými herbicídmi. Roundup, Touchdown pôsobia na celú rastlinu, preniknú až k jej koreňom. Treba dodržiavať ochranné zásady pri používaní herbicídov a pracovať v bezvetrí.
Nepriateľ mach
Mach je veľmi húževnatý a niekedy sa proti nemu ťažko bojuje, lebo má často lepšie podmienky ako sám trávnik. Problém môže byť aj v nevhodnej kyslosti pôdy.
Mach s ihlicovým vzrastom so zelenými koncami a zhnednutou spodnou časťou signalizuje suchú pôdu s kyslou reakciou (obr. a). Plazivý mach s hustým prekrytím pôdy zelenej až mierne žltej farby poukazuje na zatienenú pôdu so zlou priepustnosťou (obr. b). Hustý drobný mach býva príznakom častého nízkeho kosenia menej než 3 cm (obr. c).
Najlepšie je po kosení prerezať trávnik hrabľami na vertikálny rez a dokonale vyhrabať mach aj zvyšky pokosenej trávy. Rozhodenie 20 kg mletého vápenca na jeden ár pomôže tam, kde je pôda kyslejšia, ako treba. Najlepšie je dať si urobiť z rôznych častí trávnika rozbor. Dobre pôsobí aj rozhodenie modrej či zelenej skalice v množstve 5 kg na jeden ár. Prípravok Antimach obsahuje aj zmes síranu amónneho so zelenou skalicou, aplikuje sa v dávke 3-6 kg na jeden ár. Chemické látky je najlepšie aplikovať v apríli až máji.
Keď je miesto na trávnik trvale zatienené, treba vysadiť tieňuodolné druhy tráv alebo ich nahradiť trvalkami či nízkymi drevinami. Trvale podmáčanú pôdu je dobré odvodniť k trativodu alebo drenážou. Namáhaný trávnik častejšie prevzdušňujeme. Kyslú pôdu neutralizujeme vápenatými hnojivami. Hnojivá musíme rozhadzovať rovnomerne, aby nevznikli nepekné vzory od tmavozelených po nažltlé odtriene farieb.
Choroby a škodcovia
Niekedy ohrozujú odolnosť a vzhľad trávnika aj choroby spôsobené hubami, sneťou, hrdzami, plesňami. Keď sa objavia, poradíme sa s odborníkom a zasiahneme vhodným fungicídom. Na jar si všimneme okrúhle miesta vysušenej trávy spôsobené snežnou plesňou, ktorú zapríčiní dlhodobá snehová prikrývka bez predchádzajúceho premrznutia. Po dažďoch nám môžu vyrásť plodnice špičiek alebo bedlí – je to príznak chorôb.
Zo živočíšnych druhov škodia trávniku len občas mravce a rôzne pandravy, aj to iba keď sú premnožené. Nepríjemný spoločník je krt. Recepty, ako ho vyhnať, sú málo účinné, najlepšia je trpezlivá mačka. Robí však aj dobrú službu. Pôda vyhrabaná krtom je výborná na pestovanie sadeníc a kvetov v kvetináčoch.
Vtáci škodia trávniku iba tesne po sejbe, pomôže upnutie hustého sita nad vysiatu plochu. Moč psov a mačiek je veľmi agresívny, škody napravíme iba pri včasnom zriedení postihnutého miestna množstvom vody. Inak treba poškodený trávnik vybrať a nahradiť novou časťou koberca alebo podsiať.
(ľš)