
FOTO – ARCHÍV
Iste nejedného chovateľa zaujíma, prečo a ako to robí? Túto otázku si položil v polovici minulého storočia aj anglický biológ Pococ a dodnes je to najucelenejšia štúdia o tomto prejave mačky. Zistil, že tento zvuk môžu vydávať len cicavce, u ktorých je kostný útvar jazylka úplne skostnatený. Táto skutočnosť bližšie delí aj skupinu mačkovitých šeliem na tie, ktoré dokážu priasť, ako je napríklad domáca aj divá mačka, a na tie, ktoré tento zvuk nedokážu vydávať, ako je lev a tiger. Niektorí zoológovia tvrdia, že aj medvede a medvedíky čistotné (mývaly) vedia priasť, ale to je celkom iný hlasový prejav, ktorý sa len podobá pradeniu mačiek.
Pokračovatelia Pococa nahrali pradenie mačky na citlivý magnetofónový pás. Tam sa záznam rozobral zvukovým spektogramom, prístrojom na prevedenie zvuku do písomného zápisu, čo je oveľa presnejšie, ako dokáže rozlíšiť a analyzovať sluchový orgán človeka. Tento zvukový spektogram odhalil, že pri pradení sa u mačky striedajú zvukové pulzy dvojakej frekvencie. Dalo by sa povedať, že sú to nejaké dvojhlásky v mačacej reči. Zároveň sa zistilo, že pradúca mačka dýcha rýchlejšie, aj keď navonok vyzerá tak pokojne. Fáza vdychovania je kratšia ako fáza výdychu a kratučké zvukové pauzy pri vdychu nasledujú po sebe rýchlejšie, než pri výdychu.
Priasť vie už aj malé mača, ktoré saje mlieko. Určite je to prejav mačacej hlasovej komunikácie, pretože napríklad matka vracajúca sa k vrhu pradením upokojí svoje mačence, aj keď ju nevidia.
Pradenie je zvuk, ktorý vzniká v hrtane, kde sa svaly hlasiviek sťahujú až 30-krát za sekundu, takže vlastný zvuk vzniká ich následným kmitaním. Takmer stále má rovnakú intenzitu, len iné hlasové odtiene. Inak pradie mačka spokojná, inak bojovne naladená, inak tá, ktorá je podriadená v prítomnosti mačky sociálne nadradenej, ináč v prítomnosti kocúra a celkom odlišne sa dopĺňa milenecký pár. Ukázalo sa, že pradú aj mačky choré alebo po úraze.
I keď sa týmto fenoménom zaoberalo veľa vedcov i laikov, mohli len konštatovať, že mačky pradú v rôznych situáciách rozdielne. Možno raz, keď pokročí výskum „zvieracej reči“, sa dozvieme, čo nám mačka svojím pradením chce povedať.
(mm)