
FOTO – Svet prírody – Stromy, vyd. IKAR
Je maximálne 12 m vysoký strom, ale častejšie iba ker, prípadne s viacerými kmeňmi. Má premenlivú korunu od stĺpovitej, cez guľatú až po nízko rozloženú a husto zakonárenú. Takéto formy sa nazývajú horizontálne. Kôra je hnedá až sivohnedá, borka rozpukaná v pruhoch sa čiastočne odlupuje. Púčiky sú drobné, žltkasté, vajcovité.
Ihlice sú drobné, maximálne 2 x 20 mm veľké, ostré, pichľavé, na spodnej strane vypuklé, na vrchnej žliabkovité s bielym pásom prieduchov, zoskupené v praslenoch po tri a od konárika odstávajú kolmo. Trvajú štyri roky. Kvitne v apríli až máji. Obyčajne je dvojdomá. Samčie šištičky sa ukazujú v pazuchách ihlíc už v jeseni predchádzajúceho roka, sú vajcovité, žlté, 3-4 mm veľké. Samičie sú zelenkasté, podobné púčikom, umiestnené jednotlivo v pazuchách ihlíc.
Šišková bobuľa je 6-8 mm veľká, guľovitá, zelená, sedí na krátkej stopke, pri dozrievaní zmodrie až sčernie a je modro osrienená. Dozrieva alebo v jeseni druhého roka, alebo až na jar tretieho roka. Obsahuje 1-3 vajcovité hnedé semená. Botanicky to nie je bobuľa, lebo ju tvoria zrastené semenné šupiny súkvetia, ktoré po dozretí zdužinatejú. Sú významnou surovinou pri výrobe džinu a borovičky, v gastronómii ako koreniny, éterické oleje sú vhodné pri liečbe reumatických ochorení.
Borievka je rozšírená v miernom pásme severnej pologule od tundry až po stepi v Európe, Ázii a Amerike. Na juhu rastie až po severnú Afriku. V tejto veľkej oblasti tvorí viacero odchyliek. Má rada svetlo, je odolná proti extrémnym teplotám. Prispôsobuje sa obsahu vlahy v pôde, rastie od suchých pieskov, až po rašelinné pôdy. Je to významná pôdoochranná drevina, schopná osídľovať devastované pôdy.
U nás rastie na Babej Hore, Pilsku, v Malej i vo Veľkej Fatre, v Tatrách do výšky 2000 metrov (v Alpách do 3700 metrov), v Slovenskom rudohorí, na Muránskej planine a v Bukovských vrchoch. Na niektorých miestach úplne vyhynula ľudskými zásahmi, pretože bola vyhľadávanou drevinou pre udiarne. Rozsiahlejšie porasty vytvára na pôdach zničených pasením. Pri presádzaní borievky si treba vopred poznamenať orientáciu rastliny vzhľadom na svetové strany a na nové stanovište ju zasadiť v tej istej istej orientácii, inak hrozí, že rastlina zahynie.
ANASTÁZIA GINTEROVÁ