Štefan B., Považská Bystrica
Nebezpečné sú činnosti pri manipulácii s plameňom (zváranie, opaľovacie lampy), pri obsluhe mechanických zariadení (rotujúce časti obrábacích nástrojov, nekryté prevody). Treba dodržiavať minimálne pokyny výrobcu, niektoré činnosti nerobiť, ak človek na ne nie je spôsobilý (zváračský kurz). Najťažšie úrazy vznikajú pri prácach vo výkopoch a vo výškach, či priamo zavalením, pádom osoby alebo pádom predmetu z výšky.
* Výkopy musia byť označené a zabezpečené zábradlím, hlbšie ako 130 cm zabezpečené proti zosuvu pažením z 5 cm hrubých fošní, treba použiť prilbu.
* V studniach nefajčíme, koncentrujú sa tam plyny, a po kratšom čase sa pracovníci musia meniť, aspoň jedna osoba musí zabezpečovať obsluhu dolu, najlepšie je použiť definitívne výstuže – betónové skruže, ktoré kladieme na seba, keď je klesajúca skruž 80 cm nad povrchom.
* Vyťažený materiál neskladujeme v blízkosti výkopu, odkladáme ho najmenej 50 cm od okraja najviac do 170 cm výšky, zeminu kopeme zhora dolu a nepodkopávame ju z bokov.
* V mokrom prostredí nepoužívame elektrické náradie.
* Lešenie či plošina vyššia ako 150 cm musí mať zábradlie a zabezpečenie proti zošmyknutiu predmetov a do 2 m v okolí musí byť zamedzený vstup.
* Práce vo výške nemožno robiť pri silnom vetre a daždi, námraze a snežení.
* Na rebríku nemožno pracovať s horľavinami, pneumatickými strojmi, predmetmi ťažšími ako 20 kg, vo výške od 5 m sa musí pracovník zaistiť.
* Rebrík na výstup a zostup musí byť pevný a pevne ukotvený, zabezpečený proti zaboreniu sa a šmyknutiu, dlhší než 8 m zebezpečuje ďalšia osoba, sklon by nemal byť menší než 2,5:1 a hore musí presahovať rovinu o 110 cm. Redakcia