
Ilustračné foto - archív
Liečivé bylinky zbierame zväčša vo voľnej prírode. Používame ich na výrobu chutných čajov alebo na dochucovanie jedál. Podpora trávenia pomôže gurmánskemu umeniu rovnako ako vôňa či zvýraznená chuť, napokon z pekne naservírovaného ozdobeného taniera je dôležitý aj vizuálny zážitok. Na malom kúsku záhradky si môžeme vysadiť vybrané druhy liečivých rastliniek a korenín a budeme ich mať vždy poruke. Záhon nám záhradku aj skrášli. Napokon niektoré rastlinky si môžeme dopestovať aj v kvetináči na balkóne či priamo v kuchyni. Mnohé bylinky a koreniny sú vlastne bežné druhy zeleniny s výraznou arómou nadzemných či podzemných častí.
Pri symetrickom vysadení záhonu budeme mať pri jeho údržbe rastlinky pod kontrolou, aj zber potrvá kratšie. Pažítku, rozmarín (ak ho nestriháme, vyrastie na veľký ker), šalviu, majorán, petržlen, mätu (zvykne sa rozrastať, preto je výhodnejšie pestovanie v kvetináčoch) pestovali už naši prarodičia. Na chránených slnečných miestach si dopestujeme koriander, kôpor (pri vysemenení sa rozšíri po celej záhrade), palinu dračiu môžeme na jeseň presadiť z kvetináča do voľnej zeme. Vavrín (bobkový list) môžeme pestovať ako ker či stromček, ale v chladnejších oblastiach ho musíme na zimu preniesť.
Voňavý balkón
Najmä plodiny v kvetináčoch treba pravidelne zalievať a hnojiť. Viac miesta získame, keď kvetináče umiestnime do závesných košíkov, tu sú výhodnejšie menšie druhy ako pažítka, bazalka, šalvia, tymián. Takto si aj skrášlime balkón a vôňa sa nám bude šíriť do bytu i k susedom. Dokonca sú dostupné malé kultivary rajčín, pekné sú feferónky, balkóny ozdobíme fazuľou s rôznou farbou kvetu, vysadenou najlepšie do hrantíkov. Ťahavá fazuľa aj vynikajúco zatieni južne orientované balkóny a lodžie, musíme jej však pripraviť oporu zo špagátov upevnených pod stropom balkóna.
Borák lekársky má pekné kvety, šalvia kvet aj listy, niektoré majú voňavé listy po pošúchaní.
Zber a spracovanie
Byliny môžeme sušiť, zmraziť alebo vložiť do oleja. Na sušenie ich zbierame pred kvitnutím za suchého dopoludnia, keď nie sú zarosené a ešte ani rozpálené slnkom, zviažeme ich a odložíme na vzdušné tienisté miesto. Po vysušení oddelíme listy od stoniek. Rastliny buď posekané nadrobno, alebo celé listy vložíme do nádobky na ľadové kocky a zalejeme vodou. Po zmrazení ich vysypeme a skladujeme zmrazené. Umyté a usušené rastliny môžeme natlačiť aj do fliaš s olejom.
Podľa (vyd. IKAR) Nový záhradkár (ľš)