Bratislava 13. marca (TASR) Príchod jari a prebúdzajúca sa príroda znamená po dlhej zime pre väčšinu ľudí príjemnú zmenu. Niektorí však vítajú kvitnúcu prírodu s obavami a nevôľou. Senná nádcha (alergická rinitída) predstavuje globálny medicínsky problém, ktorý sa týka približne 10 až 25 percent populácie.
Ide o závažné ochorenie, ktoré ovplyvňuje kvalitu života pacienta výraznejšie ako napríklad astma. Alergická nádcha znižuje výkonnosť v zamestnaní, vplýva na schopnosť sústrediť sa v škole a negatívne zasahuje aj do každodenných aktivít pacientov. Náklady na liečbu príznakov tohto ochorenia a jeho komplikácií sú už v súčasnosti vysoké a majú stúpajúci trend.
Senná nádcha je definovaná ako imunologický zápal sliznice nosovej dutiny, charakterizovaný upchatím alebo výtokom z nosa, kýchaním a svrbením v nose. Medzi sprievodné príznaky patria pálenie a slzenie očí, zaliehanie v ušiach, porucha dýchania a iné. Jej spúšťačmi a vyvolávačmi sú alergény vzduchu ako peľ drevín, tráv a bylín, spóry húb, cigaretový dym a splodiny spaľovacích motorov.
Alergická nádcha nie je ešte stále vnímaná ako závažné ochorenie, má však závažnejšie vplyvy na kvalitu života pacientov ako napríklad astma. Pacienti sú obmedzovaní v denných a nočných aktivitách, budia sa zo spánku na pocit upchatého nosa, ich pracovná výkonnosť je znížená a sú negatívne vnímaní okolím pre strach z nakazenia sa.