SME

Osteoporóza je nebezpečná, prichádza nenápadne

Kosti oslabené osteoporózou má na svete až 150 miliónov ľudí, čiže každá tretia žena a každý ôsmy muž. Napriek tomu mnohí ...

K najrizikovejším pacientom, ktorí majú problémy s osteoporózou, patria ženy po období menopauzy. Riziko úmrtia po zlomenine stehennej kosti u päťdesiatničiek je štvornásobne väčšie ako pri rakovine maternice. Mali by preto pravidelne navštevovať odborníka, ktorý im predpíše vhodné lieky a poradí, ako zmeniť stravovanie a pohybové návyky i celkový životný štýl. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kosti oslabené osteoporózou má na svete až 150 miliónov ľudí, čiže každá tretia žena a každý ôsmy muž. Napriek tomu mnohí tento druh ochorenia podceňujú. Zákernosť osteoporózy spočíva v tom, že ju celé roky nemusia sprevádzať žiadne príznaky. Jedným z prvých symptómov môžu byť pálivé bolesti medzi lopatkami. Ide o prejav mikrozlomenín alebo začínajúcich sa deformácií stavcov.

SkryťVypnúť reklamu

Kosti pri osteoporóze strácajú svoju prirodzenú hustotu a stávajú sa krehké. V neskoršom štádiu môžu aj pri menších pádoch či iných nehodách vzniknúť zlomeniny, ktoré sa len ťažko hoja. Až pre tretinu pacientov s touto diagnózou sa zlomenina stehennej kosti končí smrťou, ďalšia tretina chorých je odkázaná na opateru a len zvyšok sa vylieči.

Dôležitá je včasná diagnóza

Kostné tkanivo sa neustále obmieňa - nová kosť sa tvorí a stará odbúrava. Zdravému jedincovi sa za rok obnoví 6 až 12 percent kostného tkaniva.

Maximum kostnej hmoty dosiahne človek pred tridsiatym rokom života, ale začiatkom štyridsiatky môže už dochádzať k úbytku kostnej hmoty. Organizmus vtedy stráca vápnik, dôležitý pre tvrdosť kostí, rýchlejšie, ako je schopný nahradiť. Základný predpoklad pre rednutie kostí, ktorý poznáme pod názvom osteoporóza, je na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšie sa spomína v súvislosti s komplikovaným obdobím pre ženu - menopauzou. Vtedy sa vďaka poklesu hladiny estrogénov strata kostnej hmoty urýchľuje. Do ôsmich rokoch po menopauze má každá tretia žena 15- až 20-percentný úbytok hmoty pri stavcoch chrbtice. Postihnutá kosť sa stáva menej odolná proti mechanickým vplyvom (tlaku, ťahu, šmyku a skrúteniu), klesá jej pružnosť i pevnosť a zvyšuje sa tým riziko zlomenín. Riziko úmrtia po zlomenine stehennej alebo bedrovej kosti spôsobenej týmto ochorením u ženy päťdesiatničky je rovnaké ako riziko úmrtia na rakovinu prsníka a až štvornásobne väčšie ako pri rakovine maternice. Osteoporóza sa však môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí majú problémy s nadobličkami, štítnou žľazou, astmou, anorexiou či bulímiou, alebo u dlhodobo ležiacich pacientov, ktorí po pol roku strácajú až 50 percent kostnej hmoty.

SkryťVypnúť reklamu

Každá žena po klimaktériu, ale aj rizikoví pacienti a muži okolo šesťdesiatky by mali pravidelne chodiť na odborné vyšetrenie, ktoré včas odhalí symptómy ochorenia. Najvhodnejším spôsobom diagnostiky je denzitometria. Prostredníctvom mäkkých rtg lúčov, pre pacienta neškodných, stanoví lekár štádium rednutia kostného tkaniva. Potom v kombinácii s výsledkami laboratórnych vyšetrení a posúdením jeho celkového zdravotného stavu určí spôsob liečby. Na meranie hustoty kostnej hmoty, najmä v oblasti predlaktia a kosti päty, sa používa aj ultrazvuk.

Liečba vyžaduje disciplínu

Medzi najúčinnejšie a najčastejše používané lieky patria bisfosfonáty, ktorých každodenné užívanie niektorí pacienti ťažko akceptujú. Treba ich totiž brať nalačno, zapíjať len vodou a človek by mal po užití lieku asi hodinu zostať vo vertikálnej polohe a nejesť. Tieto lieky navyše dráždia tráviaci systém a pre pacientov s poruchou obličiek a čriev sú nevhodné. Liečba musí byť systematická a tiež dlhodobá. V skutočnosti viac ako polovica všetkých pacientov liečbu preruší a až dvadsať percent si predpísané lieky ani nevyberie. "Pacienti si veľakrát neuvedomujú, že takéto prerušenie liečby alebo jej veľmi nepravidelné užívanie, môže mať spôsobiť jej zlyhanie," vysvetľuje MUDr. Zdenko Killinger z Interného oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove. Preto v snahe minimalizovať nepríjemné pocity pacientov sa predčasom prešlo na týždennú periodicitu užívania prípravkov a v súčasnosti prichádzajú na trh aj úplne nové, ktoré stačí užiť raz do mesiaca. Percento úspešnosti liečby osteoporózy sa tým zvýši, pretože príjem 12 tabletiek v roku v priebehu niekoľkoročnej liečby bude pre pacientov už prijateľný.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočne úspešnú liečbu osteoporózy však okrem liekov podmieňuje aj celková zmena životného štýlu. Správny výber potravín a obmedzenie fajčenia a konzumácie alkoholu by mali byť samozrejmosťou, rovnako ako dostatočný prísun kalcia a vitamínu D. Súčasťou liečby je však aj pravidelné cvičenie, či už plávanie, bicyklovanie alebo chôdza. Podľa MUDr. Killingera: "Pohyb a cielené cviky podporujú novotvorbu kostnej hmoty a tým zlešenie hustoty kostného tkaniva, posilňujú svaly, ktoré potom účinnejšie chránia kosti a okrem toho je pacient v lepšej fyzickej kondícii, takže už tak ľahko nezakopne a riziko zlomeniny dôsledkom pádu sa u neho znižuje." (bes)

Základné rizikové faktory osteoporózy

vyšší vek, hlavne u žien po menoopauze odstránenie maternice pred 45. rokom alebo vaječníkov nedostatok vápnika v strave nedostatok vitamínu D nadmerné pitie kávy a alkoholu dlhodobé užívanie liekov (kortikoidy, antiepileptiká, hormóny štítnej žľazy) znížená hladina testosterónu u mužov nedostatočná telesná aktivita. Prevenciou proti osteoporóze je aj správne stravovanie

SkryťVypnúť reklamu

konzumujte pravidelne potraviny s vysokým obsahom vápnika (mlieko, kyslé mliečne výrobky, najmä jogurty, sardinky v oleji, orechy, listovú zeleninu, strukoviny, mak, bryndzu, tvaroh) obmedzte konzumáciu špenátu, kakaa a čokolády, lebo obsahujú látku oxalát, ktorá zabraňuje vstrebávaniu vápnika naopak pite ovocné a zeleninové šťavy, pretože vstrebávaniu vápnika kyslé prostredie pomáha soľte morskou soľou vyhýbajte sa redukčným diétam, pri ktorých ľudia zvyčajne majú nedostatočný príjem vápnika. Osteoporózu môžu sprevádzať aj ťažké úrazy, ktoré sa pre tretinu pacientov končia smrťou. Rovnaký počet je doživotne odkázaný na opateru druhých ľudí. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu