Umelé obohacovanie potravín kyselinou listovou môže znížiť počet úmrtí na srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu o tri až štyri percentá ročne. Výskumníci analyzovali obdobie pred zavedením fortifikácie, čiže povinného umelého obohacovania potravín kyselinou listovou v USA a Kanade, teda roky 1990 až 1997, ako aj obdobie po jeho zavedení. Výsledky svojich zistení porovnali s počtom úmrtí vo Veľkej Británii a Walese, kde fortifikácia potravín nie je povinná.
Z výsledkov vyplýva, že v USA po zavedení povinnej fortifikácie kleslo množstvo úmrtí o tri percentá ročne a v Kanade až o 5,4 percenta. Vo Veľkej Británii a Walese v tomto období výrazné zmeny nezaznamenali. Keďže hodnoty rizikových faktorov, akými sú fajčenie, diabetes, zvýšený krvný tlak či hladina cholesterolu, sa počas pozorovania nezlepšili, ale skôr zhoršili, neboli podnetom pre pokles počtu úmrtí.
Kvantitatívne najvýznamnejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú ochorenia kardiovaskulárneho systému. Predčasná úmrtnosť pre vekovú skupinu do 64 rokov je v Slovenskej republike vyššia ako v európskych krajinách. Úmrtnosť slovenských mužov dosiahla takmer dvojnásobok priemeru mužskej populácie v Európskej únii. Úmrtnosť populácie u nás na kardiovaskulárne ochorenia je v súčasnosti 54,5 percenta.
Fortifikácia potravín sa už niekoľko desaťročí v rôznych krajinách sveta využíva ako intervenčné opatrenie, ktoré nevyžaduje zmenu správania sa obyvateľov, a preto je jeho úspešnosť podstatne vyššia ako pri iných intervenčných opatreniach vyžadujúcich aktívny prístup obyvateľstva. (sita)