Špecialisti v posledných rokoch zaznamenávajú zvýšený výskyt šelestu vnútorného ucha u mladých ľudí. Nepretržité vnímanie nepríjemného tónu, ktorého sa niekto nezbaví do konca života, býva výsledkom vysokého krvného tlaku, zvýšenej hladiny cholesterolu alebo cukrovky. K takto poškodenému zdraviu sa už mladý človek dopracuje svojím životným štýlom - stres, stravovacie návyky a redukovaný pohyb. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Napriek radám lekárov robíme množstvo chýb, ktoré poškodzujú náš organizmus. Náš seriál sa na ne snaží upozorniť. Dnes sme oslovili otorinolaryngológa - MUDr. Ivana Jančoviča zo súkromnej ušno-nosno-krčnej ambulancie v Bánovciach na Bebravou:
"Napriek všeobecnej predstave, že mladí ľudia musia mať vďaka častému počúvaniu hudby z diskmenov alebo volkmenov poškodený sluch, nárast prípadov sme v posledných rokoch nezaznamenali. Pribúda však mladých, dokonca už tínedžerov, ktorí trpia šelestmi vnútorného ucha. To znamená, že počujú nepretržite určitý tón, ktorý sa nedá zmerať, pretože ide o subjektívne vnímanie. Aj keď to nie je porucha sluchu, tento problém veľmi znepríjemňuje život. V exteriéri zvuk sčasti pohlcujú ruchy ulice, výraznejší je však v interiéri, v tichom prostredí, často v situácii, keď sa mladý človek pripravuje na štúdium. Príčinou je jeho zdravotný stav - zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak alebo cukrovka, všetko dôsledky životného štýlu, najmä stresu a nadváhy. V mnohých prípadoch tento druhotný symptóm vlastne odhalí vážnejšie ochorenie. Žiaľ, už mladí ľudia majú zlé životné návyky, ktoré vytvárajú predpoklady pre výskyt chorôb typických skôr pre vyššie vekové kategórie. Rovnako ako špecialisti iných medicínskych odborov musím i ja zdôrazniť dôležitosť správneho stravovania, aktívneho pohybu, a v prípade náporu študijných alebo pracovných povinností aj schopnosti relaxovať.
V ambulancii nám pribúdajú aj sekretorické zápaly stredného ucha, ktoré majú rovnaký vývoj ako všetky alergie, astma alebo bronchitída. V ušnej dutine sa vtedy tvorí pravidelne a dlhodobo výpotok, ktorý sa ako hlien v bubienkovej časti usádza. V priebehu rokov vznikajú jazvy a zrasty medzi kostičkami, ktoré napokon zapríčinia narušenie sluchu. Sú to síce ľahké poruchy, ale trvalé, bez možnosti odstránenia. Tento problém sledujeme napríklad u niektorých detí, ktoré majú časté nádchy a ľahšia nedoslýchavosť sa u nich prejavuje nepozornosťou v škole. Len odborné vyšetrenie odhalí, že dôvodom neboli psychické dispozície dieťaťa, ale len porucha sluchu. Ohrození sú aj alergici, ktorí trpia už roky sennou nádchou, a môžu byť náchylnejší aj na tento druh ochorenia, preto by mali pravidelne navštevovať aj otorinolaryngológa." (bes)