Kto pravidelne navštevuje kryté bazény a sauny, mal by si vždy do tašky pribaliť šľapky, ktoré ho ochránia pred kvasinkovou nákazou.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Každý tretí človek sa v živote aspoň raz dostane do kontaktu s mykózou, ktorá spôsobuje dermatologické ochorenie kože, vlasov, nechtov alebo sliznice. Pôvodcom sú vláknité huby, kvasinky a zriedkavejšie plesne, ktoré sa vyskytujú na koži človeka, zvierat i v pôde. Zdroje mykotických infekcií sú prakticky všade. Niekedy stačí dotknúť sa infikovaného uteráka alebo podlahy vo verejnej sprche, prípadne nosiť uzavretú obuv či tesný odev.
Pre niekoho i celoživotný problém
Kožné hubové ochorenia nie sú len nepríjemným estetickým problémom. Človeka koža často svrbí, páli, alebo mu praskliny spôsobujú bolesť.
"Mykotické ochorenie nechtov na nohách môže zapríčiniť ich zhrubnutie a zdeformovanie," vysvetľuje dermatologička MUDr. Katarína Poláková z preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. "Iní pacienti zase trpia spoločensky neakceptovaným defektom, lupinami, ktoré sú tiež jednou z podôb mykózy. Nájdeme ju však aj na tvári, trupe a často v záhyboch, najmä pod prsníkmi, v rozkroku a pod pazuchami. V teple a tme sa hubám totiž veľmi dobre darí."
Darí sa im aj u ľudí s oslabeným imunitným systémom, ktorí prekonali chrípku alebo užívali dlhší čas lieky. Ohrození sú však aj športovci, ktorí sa potia a nosia uzavretú obuv. Tá je problémom i pre šoférov, ktorí navyše trávia veľa času v uzavretom prekúrenom prostredí. Notoricky známe boli kedysi plesňové ochorenia dolných končatín vojakov, pretože baganče sa zvykli dediť.
Najnovšie pribudli k potenciálnym pacientom aj manažéri, ktorí musia denne nosiť elegantnú uzavretú obuv a navyše vďaka stresu sa niektorí dopracujú k lupinám vo vlasoch. Častými pacientmi dermatologickej ambulancie bývajú aj obézni ľudia, ktorí sú pre množstvo výrazných kožných záhybov vďačnými nositeľmi kožnej nákazy.
Problematické je každé ročné obdobie
Kvasinkám a hubám na koži sa darí po celý rok. V lete sa potíme a navyše robíme zásadné chyby - nosíme uzavretú obuv a priliehavé šaty. A s obľubou trávime čas na kúpaliskách, ktoré sú častým zdrojom nákazy. Najmä v blízkostí spŕch, kde sa pohybuje množstvo ľudí. Žiaľ, aj tých s kvasinkovou nákazou na nohách. Stačí malý kúsok chorej kože, ktorá sa prisaje na tú našu a za dobrých pod-
mienok sa udomácni. Preto je lepšie chodiť relaxovať k prírodným jazerám.
Zima predstavuje nebezpečenstvo nákazy najmä pre ľudí, ktorí často navštevujú sauny, kryté bazény a fitnes centrá. Kontakt s miniatúrnymi čiastočkami chorej kože hrozí najmä hazardérom, ktorí chodia zásadne bosí a bez zábran si požičajú od známeho uterák či tričko.
Základom je hygiena
Ak sa chceme vyhnúť problémom súvisiacim s mykotickými ochoreniami, musíme dodržiavať základné hygienické zásady. Po kúpaní by sme sa mali dôkladne vyutierať dosucha, hlavne treba dávať pozor na priestory medzi prstami na nohách a pod záhybmi na celom tele. V relaxačných centrách je dôležité chodiť iba v šľapkách, nie naboso. Nemali by sme si tiež zamieňať tričká a uteráky či požičiavať cudzie ponožky a obuv. Tam všade boli objavené patogénne kožné mykotické čiastočky.
To platí aj v rámci rodiny, pretože jediný infikovaný člen dokáže nakaziť všetkých príbuzných. Nesprávnou hygienou po sprche si niekedy dokonca rozšíri mykózu z nôh na vlastné brucho alebo tvár. Kto však už objaví zmeny na koži, červené fľaky, ktoré môžu páliť alebo svrbieť, mal by určite navštíviť lekára, aby infekcia neprešla do chronického štádia.
Najčastejšími pacientmi s diagnózou mykózy sú
športovci, ktorí nosia uzavretú obuv a vďaka telesnej záťaži sa potia manažéri, ktorí sú po celý deň obutí v uzavretej elegantnej obuvi a pracujú pod stresom šoféri, ktorí pre bezpečnosť majú pevnú uzavretú obuv a sú bez pohybu vo vykúrenom prostredí obézni ľudia, ktorí majú veľké záhyby, kde sa kožným infekciám darí ľudia s oslabeným imunitným systémom starší ľudia a ľudia trpiaci cievnym ochorením na dolných končatinách ľudia, ktorí prekonali virózu alebo dlhší čas užívali lieky Ako sa chrániť pre kožnými infekciami
po kúpaní sa treba dôkladne vyutierať dosucha, zvlášť v priestoroch medzi prstami na nohách a pod záhybmi v žiadnom prípade si nepožičiavať cudzie tričko, uterák, ponožky alebo obuv tieto zásady dodržiavať aj doma, infekcia sa najrýchlejšie šíri medzi členmi rodiny v saune, bazénoch, relaxačných a fitnes centrách zásadne chodiť v šľapkách v lete nosiť otvorenú obuv a voľnejšie oblečenie z prírodných materiálov vyhýbať sa dlhému pobytu v prekúrenom aute pred kúpaliskami uprednostniť jazerá V lete by sme nemali nosiť uzavreté topánky a tesné oblečenie z umelých vláken. Vlhké a tmavé prostredie je ideálnym miestom pre množenie kožných húb a plesní. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR