Washington 16. marca (TASR) - Hlavným pôvodcom onchocerkózy, ktorá pripraví človeka o zrak, nie sú cudzopasné hlísty a ich larvy, ale baktérie. Informoval o tom americký časopis Science.
Pôvodcom choroby je na celom svete infikovaných asi 18 miliónov ľudí, ktorí sú zároveň potenciálne ohrození oslepnutím. O zrak už prišlo najmenej 250.000 ľudí v Afrike, južnej Amerike a na Arabskom polostrove. Objav medzinárodného tímu vedcov ponúka možnosť úspešnej liečby.
Výskumníkmi identifikované baktérie Wolbachia sa dajú účinne likvidovať bežne dostupným antibiotikom doxycyclin. Onchocerkóza sa prenáša bodnutím muchy (bodavka chlievová), ktorá je infikovaná hlístou Onchocerca volvulus. Červ sa zavŕta do vpichu v koži obete a uvoľní milióny maličkých lariev, ktoré sa dostanú až k očiam.
Lekári si doteraz mysleli, že larvy vyvolávajú u obetí silnú imunitnú reakciu, ktorá sa končí až oslepnutím. Ďalší výskum však ukázal, že pôvodcom tejto reakcie nie sú larvy samotné, ale baktérie Wolbachia, ktoré sa dostanú do tela obete na červovi.
Achim Hoerauf z Inštitútu Bernharda Nochta pre tropické lekárstvo v Hamburgu vstrekol myšiam do očí vzorky hlíst, ktoré po liečbe antibiotikami neboli skoro vôbec infikované Wolbachiami. Kontrolnej skupine myší injikoval vzorky s bežnou koncentráciou Wolbachií. Podľa očakávania narobili vzorky s žijúcimi baktériami oveľa viac škody ako vzorky ošetrené doxyciclinom.