SME

Poznáte, ktoré sú najrozšírenejšie infekčné choroby?

Žltá zimnica sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy a chrbtice, zožltnutím a niekedy aj krvácaním z nosa a slizníc, smrť spôsobuje najmä krvácanie a následne zlyhanie pečene a obličiek. Vírus prenášajú komáre. Vyskytuje sa v Afrike, Strednej a Južnej ...

Pobyt na exotických miestach má aj tiesnisté stránky. Vo vzdialených krajinách hrozí nákaza infekčnými chorobami, ktoré môžu navždy podlomiť naše zdravie. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Žltá zimnica sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy a chrbtice, zožltnutím a niekedy aj krvácaním z nosa a slizníc, smrť spôsobuje najmä krvácanie a následne zlyhanie pečene a obličiek. Vírus prenášajú komáre. Vyskytuje sa v Afrike, Strednej a Južnej Amerike a v niektorých krajinách Ázie. Chrániť sa treba repelentnými prostriedkami, vhodným oblečením a sieťami v príbytkoch. Ideálne je dať sa zaočkovať mesiac pred cestou, minimálne však desať dní, očkovanie chráni desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cholera je akútne hnačkové ochorenie sprevádzané vracaním a stratou tekutín a minerálov. Pôvodcom je baktéria, ktorá sa prenáša prostredníctvom znečistenej vody alebo jedlom. Pre ochranu treba pri pití a konzumácii jedla dodržiavať hygienické zásady. Očkovanie sa odporúča cestovateľom, ktorí plánujú dlhší pobyt v rizikových oblastiach (v džungli, v pralesoch, v dedinských obydliach a pod.).

Brušný týfus je horúčkovité ochorenie spojené s postihnutím črevného traktu, najčastejšou komplikáciou je krvácanie do čriev a ich prederavenie. Nákaza sa prenáša prostredníctvom znečisteného jedla, výnimočne aj vody a jej inkubačný čas je sedem až dvadsaťštyri dní. Pôvodcom je baktéria, preto sa v jeho liečbe používajú antibiotiká. Najčastejšie je importovaný z exotických krajín v Afrike, Ázii a v Strednej a Južnej Amerike. Očkovať sa treba dva týždne pred odchodom na cestu, účinky chránia približne tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Japonskú B encefalitídu (zápal mozgu) spôsobuje vírus prenášaný komárom. Ochorenie prebieha prevažne bez príznakov, u časti nakazených postihuje centrálny nervový systém, dôsledkom je obrna, chorý môže aj upadnúť do kómy. Často sa objavuje v juhovýchodnej Ázii, najmä v letnom a jesennom období, očkovať sa treba dať optimálne mesiac pred odchodom do oblasti výskytu.

Vírusová hepatitída typu A je akútne ochorenie pečene, ktoré sa prejavuje v zažívacom trakte a príznakmi chrípky. V rozvinutom štádiu býva u chorých typické žlté sfarbenie očí a kože. Inkubačný čas ochorenia sa pohybuje v rozpätí desať až päťdesiat dní. Nákaza sa prenáša rukami pri porušení zásad osobnej hygieny, výnimočne sa môže šíriť aj kontaminovanou pitnou vodou.

Očkovanie je vhodné podstúpiť minimálne mesiac pred odchodom, preočkovanie sa má robiť po dvadsiatich rokoch. Okrem cestovateľov sa očkovanie odporúča osobám profesionálne exponovaným, ako sú zdravotnícki pracovníci infekčných oddelení, detských oddelení, záchranári, bezpečnostné jednotky či pracovníci čističiek odpadových vôd.

SkryťVypnúť reklamu

Zápal mozgových blán (meningokoková meningitída) sa začína bolesťami hrdla, teplotou, a pokračuje postihnutím mozgových blán sprevádzaných vracaním. Nákaza sa prenáša kvapôčkami vzdušnou cestou. Ochorenie má prevažne ťažký klinický priebeh a sedem až deväť percent chorých zomiera. Výskyt ochorenia je viazaný na nízku úroveň hygienických podmienok bývania a tiež na stres. Ochorenie sa vyskytuje najmä v krajinách Afriky, Ázie a Južnej Ameriky. Očkovanie sa odporúča len vtedy, ak sa budete pohybovať v prostredí s epidemickým výskytom ochorenia, v krajinách subsaharskej Afriky a Južnej Ameriky. Očkovať sa treba minimálne desať dní pred odchodom, látka chráni približne tri roky.

(dm, bes)

Pri pobyte v exotickej krajine nezabúdajte

dať sa zavčasu zaočkovať pred cestou do zahraničia sa poistiť a poisteneckú kartu mať vždy pri sebe dodržiavať prísnu osobnú hygienu používať účinné repelenty proti komárom pri pohryznutí psom, mačkou a iným zvieraťom prihlásiť sa ihneď u lekára vystríhať sa pohlavného styku s neznámymi osobami nosiť košele s dlhým rukávom a dlhé nohavice (hlavne za súmraku) nosiť bavlnené odevy v svetlých farbách uprednostniť kvalitné ubytovanie v hoteloch vzdialených od liahní komárov (vodné plochy, bažiny, smetiská) a skôr na vyšších poschodiach budov ak voda v hoteli nie je pitná, zuby si umývať prevarenou vodou vodu prevárať dostatočne dlho (minimálne 15 minút) v krajinách tretieho sveta sa radšej v zdravotníckych zariadeniach vyhnúť injekciám, ošetreniu zubov, chirurgickým zákrokom a transfúzii krvi konzumovať iba priemyselne spracovanú zmrzlinu vyhýbať sa fašírovanému mäsu, zohriatym jedlám, majonézam, vajíčkam, kuracine na studeno jesť iba uvarenú zeleninu, ovocie iba dôkladne umyté v prevarenej vode voliť iba pasterizované mlieko a mliečne výrobky piť len dezinfikovanú a prevarenú vodu vodu a nealkoholické nápoje používať iba v originálnom balení dávať si pozor na ľad, môže byť pripravený z vody, ktorá nie je pitná nespoliehať sa na domorodcov, sú imúnnejší, preto im neprevarená voda neškodí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 80 643
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 439
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 146
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 255
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 212
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 333
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu