FOTO
Už od roku 2000 upozorňuje Európa verejnosť špeciálnou akciou na problematiku zhubného kožného nádoru. Včasnou diagnostikou sa zvyšuje nádej pacietov na uzdravenie, preto cieľom Európskeho dňa melanómu je zlepšiť informovanosť ľudí o tomto vážnom ochorení i o nebezpečenstve slnečného žiarenia. Vlani sa do akcie zapojilo 16 krajín, na Slovensku 124 dermakológov vyšetrilo 3709 pacientov a zistili 11 melanónov a 40 karcinómov.
Koža si dobre pamätá
Najväčším orgánom ľudského tela hmotnosťou i plochou je koža. Skladá sa z tkanív anatomicky i funkčne zladených do jedinečného celku, ktorého najdôležitejšou úlohou je ochrana. A pretože je koža s celým naším organizmom dokonale prepojená, je zároveň aj zrkadlom nášho zdravia. Chráni telo pred stratou telesnej tekutiny, pred vniknutím mikroorganizmov, prienikom toxických látok či tepla, pred mechanickými vplyvmi a tiež pred ultrafialovým žiarením.
Vo vnútornej vrstve kože - rohovine sa nachádzajú bunky, ktoré zodpovedajú za tvorbu kožného farbiva melanínu. Pigment určuje fototyp kože a jeho schopnosť brániť sa vplyvu ultrafialového žiarenia, ktoré poškodzuje bunkové jadrá. Niektoré poruchy môžu byť základom pre vznik melanómu. Najviac ohrození sú ľudia so svetlou pokožkou i očami a blond alebo ryšavými vlasmi, ktorí sa vystavujú intenzívnemu slneniu, alebo tí, ktorí si v detskom alebo mladšom veku na slnku viackrát spálili kožu. Koža si totiž všetko dobre pamätá.
Začínajúci sa melanóm má nepravidelný tvar, neostro ohraničené okraje a zhrubnutý šupinatý povrch. Postupne rastie, neskôr začne mokvať a krvácať a neliečený môže prenikať aj do iných tkanív. V pokročilom štádiu liečba neexistuje, metastázy sa rozširujú aj do ďalších orgánov, do mozgu či do pľúc. Malígny melanóm sa môže vyskytovať nielen na viditeľných miestach kože, ale aj pod nechtami, na slizniciach alebo v oku.
Dermatologické vyšetrenie zdarma
Malígny melanóm sa dostal už do prvej desiatky najčastejších nádorových ochorení a jeho výskyt stále stúpa. Najohrozenejšie sú ženy vo veku 65 až 69 rokov, a muži vo veku 70 až 74 rokov, ale vážna diagnóza sa presúva do čoraz mladších vekových kategórií a objavuje sa už aj u detí.
Dôležité je uvedomiť si význam ochrany pred slnečným žiarením, vyhýbať sa pobytu na slnku v čase obeda a používať kvalitné opaľovacie krémy.
Kto má čo len najmenšie podozrenie na zmeny materského znamienka alebo rastúci fliačik na koži, prípadne sa toto ochorenie vyskytuje v jeho rodine, môže sa dať 15. mája odborne vyšetriť. V rámci Európskeho dňa melanómu má možnosť navštíviť kdekoľvek na Slovensku dermatologickú ambulanciu. Nepotrebuje lístok od obvodného lekára, nezaplatí povinných 20 korún a bude vyšetrený zdarma. (bes)
Rakovinový nádor kože, čiže malígny melanóm, môže vzniknúť aj po preexponovanom a dlhoročnom slnení alebo aj u ľudí, ktorí si v detstve alebo v mladosti niekoľkokrát spálili kožu do pľuzgierikov. Každý, kto zaregistroval zmeny na materskom znamienku alebo podozrivé fľaky , môže sa 15. mája dať vyšetriť v niektorej z dermakologických ambulancií. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR