Malé deti sa často dusia, či už pri jedle, alebo pri hre, keď si strčia malý predmet do úst a zablokujú si dýchacie cesty. Treba konať rýchlo, najmä ak dieťa stráca vedomie. Pri čiastočnej blokáde je dieťa rozrušené, kašle a má ťažkosti ...
V prvých minútachMalé deti sa často dusia, či už pri jedle, alebo pri hre, keď si strčia malý predmet do úst a zablokujú si dýchacie cesty. Treba konať rýchlo, najmä ak dieťa stráca vedomie. Pri čiastočnej blokáde je dieťa rozrušené, kašle a má ťažkosti pri rozprávaní, pri úplnom upchaní nie je schopné vôbec rozprávať ani dýchať, prípadne upadá do bezvedomia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ak dieťa dýcha, musíme ho povzbudzovať ku kašľu, čím sa najrýchlejšie odstráni prekážka. Ak začína slabnúť, udrieme ho dlaňou ruky päťkrát do chrbta, presne do miesta medzi lopatkami a vzápätí skontrolujeme ústnu dutinu. Ak to nepomohlo, skúsime metódu prudkého stláčania hrudníka. Postavíme sa alebo si kľakneme za dieťa, a objímeme ho tak, že jednu rukou zovretú v päsť so skrytým palcom priložíme na jeho hrudnú kosť a druhou rukou päsť uchytíme. Stlačíme a hneď zase uvoľníme, opakujeme päťkrát s trojsekundovými prestávkami. Ak sa dieťa ani teraz nezbavilo prekážky v dýchacích cestách, stlačíme mu podobným spôsobom brucho v mieste medzi pupkom a hrudnou kosťou. Toto môžeme opakovať maximálne trikrát. Ak sa nám ani po týchto krokoch nepodarilo vybrať prekážku, voláme okamžite záchrannú službu.
Ak dieťa stráca vedomie, uvoľníme dýchacie cesty a začneme s umelým dýchaním. Pri bezvedomí urobíme okamžite vonkajšiu masáž srdca, čím sa svaly hrdla môžu uvoľniť a dýchacie cesty sa dostatočne otvoria pre dýchanie z úst do úst. (bes)