V posledných týždňoch sa aj na Slovensku v súvislosti s povodňami rozmnožili komáre, preto sa začali robiť pravidelné postreky. Aj keď v našich podmienkach komár neprenáša nebezpečné infekcie, môže spôsobiť alergiu. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Povodne zaríčinili premnoženie komárov, ktorých roje v posledných dňoch znepríjemňujú život viacerým regiónom. Aj keď bodnutie komárom nie je na Slovensku nebezpečné ako v exotických krajinách, kde prenáša maláriu, určite je nepríjemné. Deti znášajú poštípanie od hmyzu horšie ako dospelí ľudia. Tí si totiž uvedomujú, že štípance si nesmú škriabať, lebo si môžu zaniesť do tela infekciu. Rozškriabané miesto sa aj horšie hojí. Hlavne pri malých deťoch v kočíkoch treba preto používať ochrannú sieťku.
Po vpichu hmyzom (blanokrídlovce - včely, osy, sršne, čmeliaky, dvojkrídlovce - komáre, muchy, ovady) do kože človeka vzniká opuch a miesto začervenie. Ide o toxickú reakciu spôsobenú hmyzím jedom, ktorý obsahuje rôzne látky, napríklad histamín, melitín, apamín či fosfolipázu. Ich vplyvom vzniká zápal. Uvoľnenie histamínu z hmyzieho jedu spôsobuje svrbenie a škrabaním si človek môže miesto vpichu a jeho okolie nainfikovať.
Zmeny po bežnom uštipnutí ustupujú v priebehu troch až piatich dní. V prípade poštípania hmyzom infikovaným baktériami sa však môže veľmi rýchlo šíriť zápal, niekto dostane horúčku. Niekedy dochádza až k alergickej reakcii na poštípanie - na koži sa objaví žihľavka často presahujúca miesto vpichu a postihnutý má aj ďalšie problémy - zrýchlené dýchanie, rozšírenie žíl, pokles tlaku krvi. V horších prípadoch hrozí bezvedomie.
Vhodnou ochranou proti komárom sú krémy, gély a repelenty, ktoré po nanesení nepríjemný hmyz niekoľko hodín odpudzujú. Niektoré stačí naniesť na odev a sú účinné aj niekoľko dní. Na štípance od hmyzu majú najlepší vplyv prípravky, ktoré pôsobia nielen protizápalovo, ale zároveň tlmia bolesť a postihnuté miesta dezinfikujú. Preto by ako prvá pomoc pri výlete do prírody alebo k vode nikomu nemali chýbať v lekárničke. Niekedy pomôže aj recet starých mám - na štípance treba priložiť nastrúhaný zemiak, rozrezanú cibuľu alebo kúsok vaty namočený v octe.
(in, bes)
Ako sa účinne chrániť pred hmyzom
* nezdržiavajte sa za stmievania a na svitaní vonku, vtedy sú totiž komáre najaktívnejšie
* vyhnite sa prechádzkam v prírode v blízkosti stojatých vôd
* vy aj deti noste dlhé nohavice a košele alebo tričká s dlhými rukávmi, ponožky, prípadne šatku na krk
* na nezakryté časti tela používajte repelenty
* dolet komárov je až desať kilometrov, preto ani vo svojom domácom prostredí nie ste v bezpečí, okná a dvere bytu alebo domu majú byť preto chránené sieťkami
* ochranné posteľné siete majú byť nainštalované a uzavreté pred zotmením
* pomôcť môžu aj vonné lampy s éterickými olejmi (pôsobia však len v tesnej blízkosti)
* posedenie na terase alebo balkóne si spríjemnite špeciálnou sviečkou odpudzujúcou lietajúci hmyz
* v interiéri používajte elektrické odpudzovače
* v prípade uštipnutia miesto vpichu natrite špeciálnym krémom alebo octovým obkladom.