SME

Krok so sklerózou multiplex

Možno aj vám v týchto dňoch na ulici darovali symbolickú slnečnicu, vysvetlili vám charakter ochorenia skleróza multiplex a vyzvali vás na pár krokov spoločnej chôdze. Akciou Krok so SM chce Slovenský zväz sclerosis multiplex upozorniť verejnosť na ...

V pokročilom štádiu choroby strácajú pacienti so sklerózou multiplex schopnosť mobility a súčasťou ich života sa stáva invalidný vozík. Včasnou diagnózou a kvalifikovanou liečbou možno proces zhoršujúcich sa atakov zmierniť. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno aj vám v týchto dňoch na ulici darovali symbolickú slnečnicu, vysvetlili vám charakter ochorenia skleróza multiplex a vyzvali vás na pár krokov spoločnej chôdze. Akciou Krok so SM chce Slovenský zväz sclerosis multiplex upozorniť verejnosť na to, aké ťažké je pre ľudí s touto chorobou urobiť niekedy čo len jediný krok.

SkryťVypnúť reklamu

Až dva milióny pacientov na svete

Skleróza multiplex je chronické ochorenie, ktorým trpia viac ako dva milióny ľudí na svete. Má mnoho symptómov, ktoré sa u každého prejavujú individuálne. Rôzne príznaky v rôznych obdobiach a v rôznych stupňoch intenzity. U niekoho sa ochorenie zhoršuje veľmi rýchlo a dokonca v priebehu niekoľkých mesiacov sa človek dostane do štádia invalidity, ocitá sa na vozíčku. U väčšiny však k progresii dochádza až po dlhšom čase. Asi 10 až 15 rokov po stanovení diagnózy je však schopných pracovať len 20 až 30 percent pacientov.

Pri skleróze multiplex dochádza k poškodeniu nervového systému, pretože obaly nervových vláken sa rozpadávajú. Preto sa spomaľuje a znepresňuje vedenie informácií sieťou neurónov a objavujú sa poruchy v ich spracovaní. Dôvody pre spustenie choroby nie sú známe. Uvažuje sa o genetických predispozíciách, pretože sa niekedy diagnostikuje u viacerých členov rodiny, príčinou však môže byť aj fakt, že vyrastajú v rovnakom prostredí. Spúšťačom môže byť charakter výživy a zmena prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi prvé symptómy, tzv. ataky, patria zrakové ťažkosti, dvojité videnie, poruchy rovnováhy, citlivosti, pohyblivosti a sexuálnych funkcií, problémy s udržaním moču a stolice. U niekoho sa môže choroba prejaviť výraznou únavou, zlou koordináciou a poruchou reči. Prvý atak sa u žien veľmi často objavuje po ukončení gravidity a ďalšie tehotenstvo predstavuje vysoké riziko zhoršenia choroby. Časom sa ataky zintenzívňujú a po každom nastane mierne zlepšenie. Stav sa môže komplikovať stresom, ale i chrípkou alebo bežným prechladnutím. Pacienti by sa mali tiež vyvarovať nadmernej fyzickej záťaže, prehnaného slnenia, fajčenia a konzumácie alkoholu či toxických látok. A nemali by sa v žiadnom prípade izolovať a uzatvárať do seba, pretože pocit beznádeje a depresie zo straty mobility môžu zdravotný stav iba zhoršiť.

SkryťVypnúť reklamu

Častejšie ochorejú ženy

Na Slovensku máme päť- až osemtisíc pacientov s touto diagnózou, ležíme v geografickej oblasti, v ktorej je frekvencia tohto ochorenia väčšia ako v ostatných krajinách Európy. Je to ochorenie mladých ľudí, prevažne žien vo veku medzi 20. a 40. rokom života, takže postihuje ľudí v najproduktívnejšom období života.

Ochorenie sa diagnostikuje základným klinickým vyšetrením pacienta a potvrdzuje sa na základe magnetickej rezonancie a vyšetrením mozgomiechového moku. Je to síce nevyliečiteľná choroba, pri včasnej diagnóze a profesionálnej liečbe má však viac ako 30 percent pacientov nádej, že sa stav nebude zhoršovať. Dôkazom je aj ruská klaviristka žijúca v Bruseli Olga Bobrovniková, ktorá touto chorobou trpí už od roku 1984, keď ako dvadsaťročná končila štúdium na moskovskom konzervatóriu. Vďaka liečbe môže doteraz koncertovať, nahrávať a učiť.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je liečba finančne náročná, zdravotné poisťovne na Slovensku ju hradia v plnej výške. Vo viacerých európskych krajinách, vrátene Českej republiky, takúto výhodu pacienti nemajú. (bes)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu