ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Pomaranče sú bohatým zdrojom vitamínu C. Keďže ich jeme v surovom stave, neprichádzame o žiadne živiny užitočné pre náš organizmus, či už vápnik, kyselinu listovú alebo draslík. Aj keď mnohí preferujú výhradne pomarančovú šťavu, lepšie je jesť celé plody, pretože obsahujú vlákninu. Vitamín C a flavonoidy v pomarančoch pomáhajú zvyšovať odolnosť proti infekciám i celkovú obranyschopnosť organizmu. Posilňujú tiež steny buniek a podporujú krvný obeh vo vlásočniciach. Ich konzumáciou znižujeme riziko vzniku niekoľkých druhov rakoviny, najmä žalúdka, a vďaka pektínu, ktorý sa nachádza v šupke, aj hladinu cholesterolu v krvi. Červené pomaranče obsahujú viac karoténov. Denne stačí zjesť 100 gramov tohto citrusového ovocia.
Pomaranče sú vhodné do šalátov, ale aj na dochutenie mäsových jedál a môže sa z nich pripraviť chutný kompót alebo marmeláda. Pri príprave vitamínovej bomby môžeme pridať aj jedno kiwi a koliesko ananásu, alebo pomarančový šalát jednoducho ochutíme posekanými orechmi a medom vymiešaným s citrónovou šťavou. Zaujímavou je aj kombinácia pomaranča a jemných údenín. Toto južné ovocie je vhodné aj na prípravu zákuskov a tort alebo šľahačkových pohárov a osviežujúcich nápojov.
Pomarančová kôra má dobré koreninové vlastnosti a je zdrojom pomarančového oleja, preto je dobré ju najemno postrúhanú pridávať do šalátov, pikantných jedál a na zdobenie zákuskov. Prípadne do kysnutého cesta a uvarenú v cukrovom náleve do perníkov a slivkových a tvarohových plniek. Ak ju chceme použiť, musíme pomaranče najprv vydrhnúť v horúcej mydlovej vode a potom dobre opláchnuť, aby sme kôru zbavili pesticídov alebo vosku.
Ženy, ktoré majú problémy s mastnou pleťou, môžu skúsiť sťahujúce účinky pleťovej masky z pomaranča. Stačí zbaviť ho kôry, nakrájať na tenšie kolieska a tie si poukladať na tvár. (bes)