Do oka sa zvyknú dostať drobné cudzie telesá. Najčastejšie ohrození sú drevorubači, murári, zvárači a ľudia, ktorí pracujú pri obrábacích strojoch. Ak ide o čiastočky prachu či piesku, drobný hmyz alebo očnú riasu, nie je problém ich odstrániť. Ak sa však predmet zapichne do oka, prípadne v mieste dúhovky a zreničky, radšej sa ho netreba dotýkať, aby sa nepoškodili hlbšie štruktúry oka.
Môže vzniknúť bolestivý rohovkový vred, pri ktorom sa objaví matná škvrna na povrchu oka a poranený vidí zahmlene. Vtedy treba čo najrýchlejšie vyhľadať odbornú pomoc, pretože len lekár odstráni teleso jemnou pinzetou a oko ošetrí antibiotickými kvapkami alebo mas,ťou. Niekedy je potrebný aj chirurgický zákrok. Najlepšia je preto prevencia - oči si treba chrániť pri práci v záhrade, v prašnom prostredí, pri manipulácii s chemikáliami, pri jazde na motorke a pri niektorých športoch.
Postihnutý má rozmazané videnie, nepríjemný pocit až bolesť, oko je začervenané a slzí a očné viečka môžu byť stiahnuté v kŕči. Takéhoto človeka najprv posadíme oproti svetlu a nedovolíme mu dotýkať sa či dokonca si šúchať oko, mohol by si totiž poškrabať rohovku alebo si teleso zasunúť hlbšie do oka. Potom sa za neho postavíme, palcom a ukazovákom odtiahneme od seba horné a dolné viečko a dobre prezrieme všetky časti oka. Ak je predmet na povrchu bielka, vypláchneme ho čistou vodou, ktorú pomaly lejeme z pohára do vnútornej časti oka. Môžeme použiť aj vyplachovač oka z lekárne. Pomôžeme si vlhkým tampónom alebo okrajom vreckovky, na ktorú by sa predmet mal zachytiť. Keď je predmet pod horným viečkom, treba ho za mihalnice ťahať smerom dole cez dolné viečko. Žmurkaním by sa nečistota mala vyplaviť. Ak sa nám ani teraz nepodarí teleso odstrániť, vezmeme postihnutého k lekárovi. (bes)