SME

Privítajme Veľkú noc nápadmi z vlastnej dielne

Veľkonočné dekorácie z vlastnej dielne poskytujú nepreberné množstvo možností. Vyznačujú sa najmä originalitou, ktorá je neopakovateľná, na rozdiel od priemyselnej produkcie zaplavujúcej trh. Po získaní zručnosti môžeme obohatiť prípravu ozdôb aj vlastným


Žerucha vyklíči aj v škrupine.




Kohút z kartónu na vajcia a farebných pásikov.




Záhradka tulipánov vykvitla zo xeroxových papierov.




Harmoniková skladačka z papierových zvieratiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou




Jemná technika vyškrabávania zafarbenej škrupiny.




Výzdoba farbením a voskom.




Kraslica obliepaná vyžehlenou narezanou slamou.




Obrazy s nalepenou zafarbenou močiarnou trávou.




Elegantné opletanie drôtom.




Jemná paličkovaná čipka.




Kraslica zdobená farebnou stuhou.




Vyšívacia niť vykúzli obrazy.

SkryťVypnúť reklamu



Medovníkový zajko unesie plnú nošu lentiliek.




Vyrezávané a maľované vzory imitujú modranskú keramiku.




Hotové hniezdo plné kohútov, vajec a farieb.




Kraslica v stojane – papierovom zajacovi.




Kuriatko zo žltej vaty a škrupiny.



Veľkonočné dekorácie z vlastnej dielne poskytujú nepreberné množstvo možností. Vyznačujú sa najmä originalitou, ktorá je neopakovateľná, na rozdiel od priemyselnej produkcie zaplavujúcej trh. Po získaní zručnosti môžeme obohatiť prípravu ozdôb aj vlastnými nápadmi, čím sa stávajú jedinečnými.

SkryťVypnúť reklamu

Ozdoby vytvárame z prírodnín, papiera, kombináciou z rastlín a kvetov, pomocou farieb, lepidla, nožníc, ale pomocníkom môže byť aj menšia hobby vŕtačka či malá brúska. Nezanedbateľné je, že už príprava ozdôb v domácnosti, keď sa zapoja všetci jej členovia, vytvára príjemnú atmosféru, pocit pohody a spolupatričnosti.

Veľkonočné vajíčka

Tradícia ozdobovania vajíčok v období Veľkej noci je na Slovensku azda najživšia. Už v dávnej minulosti bolo vajíčko symbolom obnovujúceho sa života.

Vajíčka zdobíme nepreberným množstvom spôsobov. Od jednoduchého farbenia v cibuľových šupkách, žihľave, potravinárskych farbách, po tradičné techniky – batikovanie, zdobenie voskom, vyškrabovanie, oblepovanie vyžehlenou a narezanou slamou či vlnou, vytváranie obrazov vyšívacími bavlnkami a opletanie drôtom.

SkryťVypnúť reklamu

Na vajíčka môžeme nalepovať farebné kvietky z papiera alebo aj trojrozmerné papierové doplnky, ktoré z vajíčka urobia kuriatko, zajaca a podobne. Jednoduché je maľovanie kraslice voskovými farbami roztopenými v malých mištičkách na teplej podložke. Farbu nanášame špendlíkom alebo zahrotenou špajdľou.

Pri maľovaní môžeme motívy vymyslieť alebo sa môžeme nechať inšpirovať napríklad ornamentom na keramike, alebo na výšivkách.

Pri napodobňovaní vzorov z keramiky nám pomôže aj technika, malá vŕtačka či modelárska brúska. Zručnejší a trpezlivejší vytvoria vzory do škrupiny vyvŕtaním otvorov a vybrusovaním výrezov.

Podobné je batikovanie – kreslenie priesvitným voskom na povrch škrupiny vajca, ktoré potom zafarbíme. Iná technika umožní vyškrabávať vzor do jednofarebnej kraslice ostrým hrotom, ihlou, nožíkom alebo skalpelom, podľa zručností a veku. Zložitejší spôsob opletania drôtom sme predstavili v našej prílohe vo februári.

SkryťVypnúť reklamu

Jednoduché aj pre menšie deti je oblepovanie vajíčka vlnou, zručnejší môžu vytvárať aj figurálne vzory. Najšikovnejší si môžu vyskúšať aj vytváranie obrazov z vyšívacích bavlniek pomocou rýchloschnúceho disperzného lepidla. Táto technika je náročná na zručnosť a skúsenosti, vytvorí však jedinečné hodnoty.

Podobne náročné na skúsenosti aj prípravu je vytváranie vzorov z pripravenej vyžehlenej slamy. Tú si nakrájame ostrým nožom či skalpelom na rozličné geometrické vzory, z ktorých vytvárame zvolený dekor.

Vajíčka môžeme urobiť aj z farebného papiera, ktorý potom prizdobíme farebnými vzormi. Tieto vajíčka môžeme povešať na väčšie izbové rastliny alebo ich spojiť do reťaze. Z farebného papiera narežeme stuhy široké asi päť milimetrov alebo použijeme stuhy z obchodu. Potom ich ovinieme okolo vajíčka a po jednej naň ponaliepame, lepíme ich vždy hore. Keď máme oblepené vajce zvisle, vypletieme medzi každý druhý zvislý pás vodorovné pásy a ich konce založíme pod zvislú stuhu. Navrch prilepíme mašličku.

SkryťVypnúť reklamu

Medovníky pekné a chutné

Nielen vianočné medovníky potešia svojou výzdobou. Tradičnými veľkonočnými motívmi sú zajace, kuriatka, sliepky a kohúty, ovečky, výzdobou okrem geometrických motívov najčastejšie jarné kvietky. Vďaka potravinárskym farbivám môžeme medovníky vyzdobiť skutočne pestrofarebne a pritom nebudú pôsobiť krikľavo.

Medovníky ukladáme do misiek samostatne, s inými ozdobami alebo ich môžeme povešať na halúzky s pukmi a kvetmi. Nie sú také výrazné ako dekorované medovníky, ale plnené krémom možno na stole ani dlho nevydržia.

Aktuálne origami

Na vytvorenie vajíčok, figúrok alebo kytičiek kvetov využijeme aj starú, ale príťažlivú techniku origami. Takto si z farebných papierov zaplníme ozdobami celý slávnostný stôl. Návody na každý objekt sú rozkreslené v každej príručke. Samotné skladanie z papiera je však pomerne jednoduché a prináša množstvo možností. Papierové figúrky pekne doplnia aranžovanie zo živých kvetov a rozkvitnutých halúzok.

SkryťVypnúť reklamu

Hry s materiálom

Z vaty nafarbenej na žlto urobíme chumáčik, ktorý vložíme do polovice vyčistenej vaječnej škrupiny. Z červeného papiera prilepíme zobáčik a z celého čierneho korenia očká. Zo škrupiny bude vykúkať kuriatko Kalimero.

Kartónový obal na vajíčka nafarbíme oranžovou farbou a do vrchných častí urobíme zárezy. Do nich vložíme z červeného papiera vystrihnutý hrebeň, zobák a lalok sliepky, pridáme oči a z pásikov farebného papiera prilepíme chvost. Do prázdnych priehradiek poukladáme kraslice. Vytvoríme pekné hniezdo.

Zafarbené rozbité škrupiny z vajíčok poslúžia ako nádobky na vyklíčenie žeruchy či pažítky. Škrupiny podložíme kruhovými papierovými stojančekmi, dnu vložíme vlhkú vatu, na ktorú nasypeme semienka rastliny. Vatu vlhčíme a prekryjeme až do vyklíčenia rastlín priesvitnou fóliou. (ľš)

SkryťVypnúť reklamu

Kresba a foto z knihy Veľká kniha pre malých majstrov (IKAR) a časopisov Mňam (COOP Jednota), Nápady a rady (Kolovrat), Magazín Dorky (Živena) a archív

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 364
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 567
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 228
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 906
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 346
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 398
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 856
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 372
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu