Klimaktérium už prestáva byť len doménou žien. Aj muži okolo päťdesiatky prežívajú podobné obdobie. Andropauze predchádza pokles pohlavného hormónu - testosterónu, ktorý je pozvoľný, preto príznaky nie sú také výrazné ako pri ženskej menopauze.
FOTO
Klimaktérium už prestáva byť len doménou žien. Aj muži okolo päťdesiatky prežívajú podobné obdobie. Andropauze predchádza pokles pohlavného hormónu - testosterónu, ktorý je pozvoľný, preto príznaky nie sú také výrazné ako pri ženskej menopauze.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Vitalitu vystriedajú depresie
Deficit testosterónu sa môže objaviť už aj okolo tridsiateho roku života, prvé symptómy však najčastejšie registrujú muži vo veku 50 až 55 rokov. Nepociťuje ich však celá mužská populácia - týka sa asi 30 percent. Muži v tomto problematickom období menia svoj vzhľad i správanie.
Charakteristickým znakom je pokles sexuálnej túžby a frekvencie erekcií. Muž sa cíti vyčerpaný, je podráždený, má problémy so spánkom alebo naopak často zaspáva pri televízore, stráca svalovú hmotu a priberá, môžu mu vo zvýšenej miere vypadávať vlasy, pridružia sa problémy s osteoporózou. Dôsledkom sú depresívne stavy, znížená pracovná schopnosť a zhoršovanie kvality sociálnych vzťahov v rodine.
Najväčším problémom je však neochota muža tieto problémy pripustiť. Musel by sa zmieriť s faktom, že starne, no strata fyzických i psychických síl je pre neho ponižujúca. Je preto dôležité presvedčiť ho, aby navštívil odborníka, či už andrológa, urológa alebo sexuológa, ktorý zistí, či dôvodom všetkých symptómov je skutočne pokles testosterónu. Príčina môže byť aj v zhoršení zdravotného stavu vďaka chybám v životnom štýle v predošlých desaťročiach. Preto sa pri komplexnom vyšetrení musí vylúčiť ochorenie kardiovaskulárneho systému, onkologické problémy, hypofunkcia semenníkov, cukrovka či porucha tvorby bielkovín a protilátok v pečeni.
Pokles hladiny hormónu sa dá liečiť
Andropauza, ktorá má výhradne hormonálny pôvod, sa niekedy zamieňa s tzv. krízou stredného veku. Tá však prichádza už okolo 40. roku života a je dôsledkom rôznych psychosociálnych zmien v živote muža, ktoré súvisia s kariériou, problémami v partnerskom vzťahu a dospievaním detí. Preto sa ako prvotná informácia zisťuje hladina testosterónu v kvi. Jeho absencia sa rieši substitučnou liečbou, čiže podávaním testosterónu vo forme kapsúl, injekcií alebo u žien známych náplastí, z ktorých sa hormón uvoľňuje do tela postupne. V súčasnosti sa v Európe testosterónovými preparátmi lieči 350-tisíc mužov. Okrem hormonálnej terapie treba zároveň upraviť životosprávu, čiže pravidelne cvičiť, racionálne sa stravovať, vyhýbať sa stresu a obmedziť fajčenie a alkohol.
"Jeden môj pacient trpel niekoľko mesiacov depresiami. Nevedel sa vyrovnať s ubúdajúcimi silami, začal bočiť od ľudí, vyhýbal sa spoločenským akciám i priateľom, zhoršil si komunikáciu s manželkou, stratil záujem o svoje koníčky. Bol učiteľom telocviku na strednej škole a o to viac si uvedomoval rozdiel medzi výkonnosťou mladých chlapcov a svojou. Stačilo jedno vyšetrenie, ktoré odhalilo zníženú hladinu hormónov v krvi a po niekoľkotýždňovej liečbe sa do ordinácie vrátil úplne iný človek. Znovunájdenou vitalitou sa vrátil k pôvodnému spôsobu života a skorigoval vzťahy s priateľmi i rodinou," prezradil zo svojej praxe urológ MUDr. Roman Sokol z Trenčína.
Liečba však nie je vhodná u mužov, ktorí majú problémy alebo aspoň predispozíciu pre rakovinu prostaty. Testosterón toto ochorenie síce nespôsobuje, ale podporuje rast už vytvorených nádorových buniek.
Aj erektilná dysfunkcia vyžaduje pomoc lekára
Sexuálne poruchy však môžu mať aj iné dôvody a bývajú preto neraz aktuálnym problémom aj pre mladších mužov. V posledných rokoch sa na trhu objavilo množstvo preparátov, ktorých výrobcovia sľubujú nereálne výsledky pri ich užívaní. Väčšina z týchto potravinových doplnkov vyrobených na prírodnej báze síce neublíži, ale ani nepomôže. Podobné preparáty v skutočnosti nemajú zázemie v serióznych štúdiách a klinických testoch na potrebnej vzorke pacientov.
Muž s erektilnou dysfunkciou si problém napriek nemalej finančnej investícii takto nevyrieši a potom často úplne rezignuje. Pritom by stačilo poradiť sa so sexuológom, ktorý špecifikuje jeho problém. Príčina nemusí mať fyziologický charakter, ako v prípade vysokého krvného tlaku, cukrovky alebo ischemickej choroby srdca, ale môže spočívať v psychike pacienta, v jeho pracovnej preťaženosti, prípadne v zlej komunikácii s partnerkou.
Spoľahnúť sa len na vitamínové prípravky môže mať aj príchuť extrému. MUDr. Ivan Kubiš, sexuológ z Diagnosticko-preventívneho centra v Banskej Bystrici hovorí: "Mal som pacienta, ktorý sa sťažoval na výrazné zníženie sexuálnej schopnosti, ktorú si takmer rok liečil neúspešne podobnými potravinovými doplnkami. Žiaľ, jeho problémom bola rakovina prostaty vo vysokom štádiu. Keby bol prišiel na vyšetrenie hneď, mohli sme mu pomôcť včasnou diagnózou a profesionálnou liečbou."
Niektorí muži sú vitálni až do vysokého veku. Podobne japonský horolezec, ktorý nedávno dosiahol vrchol Mount Everestu ako 70-ročný. Asi 30 percent mužov trpí andropauzou, ktorú zapríčiňuje pokles hladiny testosterónu v krvi. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Niektorí muži sa nevedia vyrovnať so stratou fyzickej sily a svoje problémy často taja, dôsledkom čoho sa zhoršuje ich psychika - sú nervózni, vzťahovační, podráždení až depresívni. FOTO - ARCHÍV