SME

Na Slovensku trpí nespavosťou asi polovica obyvateľstva

Košice 21. marca (TASR) - Podľa prieskumov celosvetovo trpí poruchami spánku približne 35 percent populácie. Na Slovensku sa podľa odhadov tento problém ...

Košice 21. marca (TASR) - Podľa prieskumov celosvetovo trpí poruchami spánku približne 35 percent populácie. Na Slovensku sa podľa odhadov tento problém týka až polovice obyvateľstva. Pri príležitosti dnešného Dňa spánku sa v Košiciach koná odborná konferencia venovaná moderným trendom liečby nespavosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborníci budú spánok a jeho poruchy analyzovať z pohľadu fyziológie, témou prednášok je aj klasifikácia a diagnostika spánkových porúch, liečba nespavosti a starostlivosť o pacienta s týmito ťažkosťami. Nad podujatím, ktoré pripravila Slovenská neurologická spoločnosť, Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť a popredný výrobca liekov v tejto oblasti, prevzala záštitu Lekárska fakulta Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií, ktoré TASR poskytla Nataša Slezáková zo spoločnosti Sanofi-Synthelabo Slovakia, nespavosť sa stala jedným zo vážnych zdravotných problémov moderného človeka. Poruchami spánku často trpia ľudia s respiračnými ochoreniami, nespavosť môže byť tiež prejavom psychických problémov. Približne 70 percent populácie udáva problémy so spánkom v takzvaných nárazových situáciách.

Prvé lieky na nespavosť - barbituráty začali ľudia užívať začiatkom 20. storočia. Hoci dokázali navodiť spánok, ich nevýhodou bolo, že pocit oddýchnutia sa po prebudení nedostavil. Nevýhodou bola aj silná návykovosť. Druhá generácia - benzodiazepíny sa začali používať začiatkom 60. rokov. Hoci mali menej nežiaducich účinkov, ich riziko závislosti je stále vysoké. Benzodiazepíny, podobne ako barbituráty, zasahujú do prirodzenej štruktúry spánku a preto spánok po ich užití nie je osviežujúci a regenerujúci. Na Slovensku pacienti najčastejšie užívajú práve túto skupinu liekov. Ako Slezáková pripomenula, moderná medicína v súčasnosti využíva poslednú, tretiu generáciu liekov, známu účinnou látkou zolpidem. Výsledky mnohých celosvetových štúdií potvrdili, že tieto lieky majú minimálne riziko návykovosti, skracujú dobu nástupu spánku a zlepšujú jeho kvalitu. Človek je po prebudení schopný okamžitej koncentrácie a užíva ich len v prípade potreby, napríklad po náročnom dni v práci, pri problémoch v rodine či zmene časového pásma.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári však upozorňujú, že človek môže aj vlastným prístupom ovplyvniť, ako sa mu bude spať. Medzi odporúčané nefarmakologické formy liečby nespavosti patrí oddych a pokoj vo večerných hodinách, vyhýbanie sa konzumácii alkoholu, pravidelné zobúdzanie sa v rovnakú rannú hodinu. Lekári tiež radia odobrať sa k spánku až vtedy, keď je človek ospalý. Ak sa nepodarí zaspať v priebehu 15 minút, je lepšie vstať a znovu si ísť ľahnúť až vtedy, keď vás premôže ospalosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 460
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 102
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 840
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 163
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 928
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu