Hygienické návyky treba vštepovať deťom doma, v škole i v letných táboroch, pretože možnosť nákazy v detskom kolektíve je veľká.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Leto je pre väčšinu z nás najpríjemnejšou časťou roka. Rovnako zmýšľala aj rodinka s dvoma malými deťmi. Žiaľ, iba dovtedy, kým po občerstvení v bufete kúpaliska neskončili všetci v nemocnici na infekčnom oddelení.
"Letné obdobie je najrizikovejším obdobím práve pre vznik hnačkovitých ochorení, pretože v teplom a vlhkom prostredí sa patogény, ktoré hnačkové ochorenie vyvolávajú, najlepšie množia," hovorí internista-gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka z Bratislavy.
Základom je dostatočná hygiena
Hnačku môže sprevádzať vracanie, vysoké teploty, potenie a kŕče v bruchu. "Ak sú pôvodcom hnačiek baktérie, vírusy, kvasinky, prípadne črevné parazity, ide o infekčnú hnačku. Neinfekčné hnačky vznikajú či po dietetických chybách, napríklad po nevhodnej kombinácii potravín alebo konzumácii väčšieho množstva ovocia a následne tekutín, či pre iné závažné organické poruchy v zažívacom trakte. Väčšina hnačkových ochorení, hlavne v letnom období, je však spôsobená infekčnou nákazou," hovorí doktor Šutka.
Akútne infekčné hnačky často nazývame aj ochorením špinavých rúk. Nedodržiavaním hygieny v spoločných toaletách, v reštauračných zariadeniach, na kúpaliskách sa môže infekcia cez ústa preniesť až do tráviaceho traktu. K ochoreniu môže dôjsť aj po požití kontaminovanej, nedostatočne tepelne spracovanej potravy. A ľahko sa môžu nakaziť aj deti na pieskovisku.
Akútne infekčné hnačky trvajú zvyčajne tri, maximálne päť dní. Ak hnačka pokračuje viac ako tri týždne, ide o chronické ochorenie. Jeho príčinou môžu byť aj iné závažnejšie príčiny, napríklad nešpecifické črevné zápaly, ktoré si už však vyžadujú odborné vyšetrenie gastroenterológom.
Ako hnačkové ochorenia liečiť?
Hnačkou, potením a vracaním stráca pacient tekutiny a minerály. Je dehydrovaný, preto ich musí čo najskôr nahradiť. U detí a starších ľudí príbuzní často neodhadnú stupeň dehydratácie, čo môže mať vážne následky.
V akútnom štádiu hnačkami oslabený pacient potrebuje tekutinu hneď, ako je to len možné. Stačí malé množstvo po lyžičkách či tekutinu popíjať pomocou slamky. Najlepšie nesýtenú minerálku s vysokým obsahom sodíka a draslíka, slabý čierny čaj s troškou soli a cukru a riedený minerálkou. Neodporúčajú sa bylinkové čaje s citrónom.
Pacient by mal ostať ležať v posteli. Keď hnačky a vracanie prestanú, stolica je hustejšia a pacient nemá teplotu, môže začať s diétnou stravou suchármi, roztlačenou kašou, ryžovým odvarom, varenými zemiakmi a zeleninou. Ak potravu neznesie, treba počkať a podávať iba tekutiny.
Probiotiká urýchlia proces liečenia
Keďže pri hnačkách sa oslabuje črevná flóra (najmä pri podávaní antibiotík) a dochádza k nerovnováhe v tráviacom trakte, individuálne sa odporúčajú probiotické jogurty (nie však ovocné) alebo probiotické extrakty ako doplnky výživy, ktoré dostať v lekárni.
Živé probiotické kultúry v kapsliach priamo ovplyvňujú vnútorné prostredie v tenkom čreve a potláčajú ďalšie množenie agresívnych kmeňov. Zo stravy by sa počas zotavovania mali vylúčiť rôzne pochutiny, mastné jedlá a živočíšne tuky.
Druhy črevných ochorení
V našich podmienkach hnačky najčastejšie vyvoláva baktéria Salmonella. Najzraniteľnejšie sú malé deti. Ich imunita ešte nie je vyzretá a intenzívnejšie zareagujú na infekciu, ktorá u dospelého nemusí mať tak dramatický priebeh. Ľahko sa nakazia aj tehotné ženy, starší ľudia či tí, ktorí sú oslabení po dlhotrvajúcich chorobách a po operáciách.
Ochorenie sa začína 6 až 36 hodín po požití kontaminovanej potravy. Náhle sa dostaví nevoľnosť, nutkanie na vracanie, bolesti hlavy, riedke až vodnaté stolice a postupne sa pridávajú ďalšie príznaky. Postihnutý stráca množstvo tekutín i životne dôležité minerály. Ak hnačky sprevádzajú vysoké teploty, pacient potrebuje vyšetrenie odborníka infektológa, ktorý nariadi kultiváciu stolice.
Podobné príznaky ochorenia má aj Shigella (úplavica), Gardia lamblia intenstinalis (prvok parazit) a jedna z foriem toxokarózy. Táto ohrozuje najmä malé deti, ktoré prichádzajú do styku s výkalmi psov a mačiek. Rodičia malých detí by mali vedieť, že na znečistených pieskoviskách, trávnikoch a iných priestranstvách sa deti môžu dostať do kontaktu aj s vajíčkami parazitov (škrkavka psia alebo mačacia), ktoré v tele človeka spôsobujú črevný zápal a hnačky. Pri nedávnej hygienickej kontrole detských ihrísk na Slovensku nenašli ani jedno hygienicky nezávadné ihrisko či pieskovisko.
Rady pre Zdravé leto
* pri nákupe vyberajte technologicky spracované, zdravotne vyhovujúce potraviny (pasterizované mlieko, vákuovaný syr)
* ovocie a zeleninu dôkladne umyte pod tečúcou pitnou vodou
* potraviny dostatočne tepelne spracujte
* suroviny a potraviny uchovajte v chlade, najlepšie je okamžité zmrazenie
* jedlo zohrievajte minimálne pri teplote 70 °C
* neskladujte vedľa seba surové a uvarené potraviny
* kuchynský riad udržiavajte v maximálnej čistote
* varte iba z pitnej vody