Najčastejšou príčinou čkania je prirýchle tempo v jedení, pri ktorom prehĺtame veľké množstvo jedla. Ale môže sa nám prihodiť aj po vypití studenej vody, konzumácii alkoholu, náhlom ochladení alebo silnom psychickom podráždení.
Tento nepríjemný stav vzniká pri opakovaných kŕčoch bránice, ktoré spôsobujú čiastočné uzavretie priedušnice. Záchvaty zvyčajne trvajú len niekoľko minút, niekedy však pretrvávajú niekoľko hodín a sú pre postihnutého človeka veľmi vyčerpávajúce a bolestivé.
Vtedy treba určite vyhľadať lekársku pomoc. Čkanie totiž môže signalizovať aj rôzne závažné ochorenia, ako mozgové nádory a zápaly, cievne mozgové príhody, infarkt myokardu, zápal pečene alebo žlčníka, žalúdočný vred alebo zvýšenú črevnú plynatosť.
Človeku, ktorý má problém so čkaním, sa odporúča, aby sa posadil a zadržal dych. Cieľom je zvýšiť hladinu oxidu uhličitého v krvi. Ak problém neprestane, mal by si priložiť na ústa a nos papierové vrecko a niekoľko minút doň dýchať. Niekomu pomôže lyžička cukru, ktorý po niekoľkých minútach zmení nervové impulzy v ústach, vďaka čomu sa prerušia kŕčovité sťahy bránice. U dojčiat zvykne zabrať cukor rozpustený vo vode. (bes)