Spotreba antibiotík je extrémne vysoká hlavne na východe. Celkovo je na Slovensku o štvrtinu vyššia ako v Českej republike. Podľa odhadov pritom 50 až 60 percent všetkých antibiotík lekári predpíšu úplne zbytočne.
Antibiotikami sa na Slovensku lieči každé druhé dieťa, zatiaľčo v Čechách je to každý štvrtý malý pacient.
Časté užívanie antibiotík potláča činnosť imunitného systému, čo spôsobuje odolnosť baktérií voči antibiotikám, ktoré potom neúčinkujú.
Antibiotiká nepôsobia len v mieste zápalu, ale ničia aj takzvané dobré baktérie v čreve, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý tráviaci proces. Od 60 do 80 percent všetkých antibiotík predpisujú lekári v ambulantnej praxi v súvislosti s infekciami dýchacích ciest. Väčšina je však vírusového pôvodu a pri takomto type ochorení antibiotiká neúčinkujú. Antibiotiká majú význam iba pri bakteriálnych ochoreniach. Rozlíšiť typ ochorenia operatívne pomáha testovacie zariadenie na meranie C reaktívneho proteínu.
Do prístroja sa aplikuje kvapka krvi pacienta a ten následne vygeneruje, či je bakteriálny nález pozitívny alebo negatívny. Len v prvom prípade by mal lekár liečbu riešiť antibiotikami.
Vyšetrenie je ambulantné a pacient si ho musí hradiť v plnej výške, čo je asi 110 slovenských korún. Takýto prístroj má však na Slovensku len asi tridsať z 1 200 pediatrických ordinácií, pretože stojí vyše 50 tisíc korún. (bes)