Americkí vedci zistili, že žuvanie žuvačiek pomáha uvoľňovať napätie spôsobené stresovými situáciami. Takto priznali žuvačke ďalšiu dobrú vlastnosť, okrem toho, že pôsobí ako prevencia pred zubným kazom, osviežuje dych, zlepšuje zdravie ústnej dutiny a upokojuje žalúdok a tým upravuje trávenie.
So stresovými situáciami sa stretávame denne. Trápi nás dodržiavanie termínov, dopravné zápchy, konflikty, nákupy, maturitné skúšky alebo prijímacie pohovory na vysoké školy. Stres je odpoveďou organizmu na akúkoľvek nadmernú záťaž. Prejavuje sa zrýchlením tepu, zvýšením krvného tlaku či svalovým napätím. Aj keď je pre život potrebný a mierna dávka môže mať aj pozitívne účinky, jeho dlhodobé pôsobenie a neschopnosť zvládnuť ho má nepriaznivé následky na fyzický a psychický stav človeka. Oslabuje pamäť, koncentráciu, tvorivosť i komunikačné schopnosti. Stres môže byť aj príčinou bolestí hlavy, nespavosti, depresií a môže sa podpísať aj pod infarkt, vysoký krvný tlak, žalúdočné vredy a mnohé ďalšie ochorenia.
Odborníci zmonitorovali elektrické signály v mozgu a tie preukázali, že počas vystavenia organizmu stresovej situácii došlo k zníženiu vlnovej aktivity v mozgu, ale po žuvaní žuvačky sa vlnová aktivita v mozgu zvýšila. Z toho vyplýva, že redukovať napätie dokáže aj žutie malého kúska žuvačky.
Podľa prieskumu medzi konzumentmi hlavnými dôvodmi pravidelného žuvania žuvačky bolo zbavovanie sa osamelosti, nudy, napätia a tiež rýchla ventilácia hnevu a podráždenosti. Okrem toho milovníci žuvačiek tvrdili, že žuvanie utišuje smäd a hlad a pozitívne vplýva na pozornosť.
Ďalší výskum španielskych vedcov dokonca ukázal, že 69 percent šoférov, ktorí počas šoférovanie žuvali žuvačku, reagovalo za volantom pohotovejšie a rýchlejšie než ostatní. (bes)