Podľa MUDr. Daniely Sejnovej je úspešnosť liečby onkologických ochorení u malých pacientov viac ako 70-percentná. V prípade štvormesačnej Petronely, ktorá ma nádor na obličkách a močovom mechúre, sa však rakovina nepotvrdila.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Bolesti, vyšetrenia, chemoterapia. To je veľa aj pre silného dospelého človeka. U niekoho však rakovinu zistia už krátko po narodení.
Na Slovensku sa ročne diagnostikuje asi 21 tisíc nových onkologických prípadov. Z toho v troch centrách detskej onkológie v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach registrujú približne 180 pacientov vo veku do 18 rokov. A tých najmenších do jedného roku si každoročne pripíšu asi pätnásť až dvadsať.
"Dnešná prenatálna diagnostika je na vysokej úrovni. Často objavíme pomocou sonografických vyšetrení nádor u malého pacienta ešte v období, keď sa vyvíja v matkinom tele," vysvetľuje Daniela Sejnová, primárka onkologickej kliniky Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
Včasná diagnostika, ktorá je základným predpokladom úspešnej liečby, je možná aj vďaka ďalším dvom momentom. Mamička chodí každé dva týždne do poradne k detskému lekárovi a predovšetkým má intenzívny kontakt s dieťaťom. Každý deň ho detailne pozoruje, kúpe a natiera olejčekom, preto okamžite zaregistruje akúkoľvek zmenu.
Typické ochorenia kojencov
Niektoré druhy onkologických diagnóz, ako napríklad leukémia, sa objavujú u menších i starších detí. Typickejším pre kojencov je však neuroblastom. Onkologické ochorenie buniek nervového systému, pri ktorom sa nádory môžu objavovať nielen v priamo v dreni nadobličky, ale aj v brušku, na hrudníku a krku. Neuroblastom sa prejavuje napríklad výskytom tmavo sfarbených hrčiek, únavou, potením, tvrdošijným kašľom či pretrvávajúcou hnačkou.
Pomerne často sa u malých detí vyskytuje Wilmsov čiže zhubný nádor obličky. Upozorňuje naň zväčšenie obvodu bruška, bolesti, hnačky, horúčka, nechutenstvo a zvracanie.
Známy je aj nádor sietnice oka retinoblastom. Choroba sa obmedzuje na oblasť oka, ale v pokročilom štádiu napadne i mozog. Mamička obyčajne rýchlo zbadá zmenu na zreničke oka, ktoré je zakalené a bielo-žlto sfarbené. Hovorí sa mu aj mačacie oko.
Operácia a cytostatiká
Nádory u malých detí rýchlo rastú. Sú však zároveň citlivé na cytostatiká a preto dobre reagujú na liečbu.
"Takto choré dieťa má len onkologický problém, inak je úplne zdravé. Na rozdiel od dospelého človeka, povedzme po päťdesiatke, ktorý už niečo zjedol, vypil, nadýchal sa, zažil stres a bol ožiarený. Preto môže mať rôzne choroby, či už srdca, obličiek alebo pečene," hovorí doktorka Sejnová.
Ak to situácia dovolí, nádor sa najprv odstráni operatívne a nasleduje chemoterapia. Ožarovania u najmenších pacientov sa lekári vzdávajú.
Aj keď sa dnes pracuje s kvalitnejšími prístrojmi, zásah je príliš intenzívny a najmä v prípade mozgu by mohol spôsobiť ťažké poškodenie. V minulosti sa vyskytli prípady detí, ktorým sa po ožarovaní prestala vyvíjať tvár, panva alebo iná časť tela. Liečba u malých detí sa preto sústreďuje na likvidáciu chorých buniek pomocou liekov, ktoré sa dávkujú podľa váhy a výšky pacienta.
Rovnako v Bratislave i v Londýne
Na Slovensku sa používajú rovnaké protokolárne liečebné postupy ako v Prahe či Viedni. Takto môžu odborníci sledovať vývin jednotlivých ochorení a overovať účinnosť liečby v celoeurópskom, prípadne svetovom, meradle čiže na štatisticky hodnotnejšom počte pacientov.
Každá diagnóza má do detailov vypracovaný priebeh liečby. V niekoľkotýždňových cykloch dostáva dieťa lieky 1 až 5 dní, potom je naordinovaná prestávka pre regeneráciu organizmu.
Lekár sa u konkrétneho pacienta orientuje aj podľa jeho aktuálneho zdravotného stavu. Ak nemá dobré výsledky leukocytov, trombocytov alebo pečeňové testy, počká s nasadením ďalšej dávky cytostatík.
Na nevyhnutnú, ale agresívnu liečbu reagujú detičky malátnosťou, nechutenstvom a zvracaním.
"Mali sme pacientku, ktorej sme operovali nádor pečene krátko po narodení. Ako trojtýždňová, navyše trojkilová, musela zvládať chemoterapiu. Pred niekoľkými týždňami sa nám bola ako desaťročná ukázať," spomína primárka detského onkologického centra. "Je to náročné pre dieťa i pre rodičov. Ale možno postačí spomenúť jedno číslo - úspešnosť liečby onkologických ochorení u týchto malých detí je viac ako sedemdesiatpercentná."
Osemmesačný očistec
"V 38. týždni tehotenstva vyšetrenie ultrazvukom odhalilo, že dieťatko má cystu nad pravou obličkou. O týždeň mi vyvolali pôrod a na druhý deň mi povedali, že dcérka má nádorové ochorenie neuroblastom. Mala zväčšené bruško a zlé pečeňové testy," hovorí Eva Styková, ktorá je s osemmesačnou dcérkou Patriciou pravidelnou návštevníčkou detského onkologického oddelenia.
"Neželám žiadnej mamičke, aby jej dieťa hneď po pôrode zobrali a potupne oznamovali samé nepriaznivé správy."
Patricia najprv ležala na oddelení patolologických novorodencov, kde už ako 5-dňová dostala prvé cytostastiká. Po mesiaci ju preložili na detskú onkológiu. Celkovo absolvovala 9 cyklov chemoterapie. Po 1 až 3 dňoch podávania liekov mala vždy trojtýždňovú prestávku, vtedy išli domov.
"Paťka niekedy zvrackala, mala hnačky, bola malátna a náchylná na prechladnutie či iné infekcie, viackrát brala antibiotiká. Niekedy mala po chemoterapii aj iné problémy, napríklad kožný ekzém na zadočku alebo výtok z uška. Neraz sme sa už po pár dňoch preto vracali do nemocnice," hovorí pani Eva.
Často chodili na kontrolné odbery krvi. Dievčatko plakalo, vpichy boli bolestivé. "Takéto maličké bábo vám nepovie, čo ho bolí. Rodič musí byť vnímavý na jeho správanie. Chránili sme ju pred akýmkoľvek nepriaznivým vplyvom zvonku, nemohli sme prijímať žiadne návštevy a starí rodičia nosili rúška."
Pomáhala celá rodina. Teraz je situácia už oveľa lepšia. Posledné vyšetrenia potvrdili, že ľavú nadobličku má čistú a na pravej je nádor podstatne zmenšený, ohraničený a operovateľný. "Ešte nás čakajú špeciálne vyšetrenia pečene, ale verím, že všetko bude v poriadku. Možno aj vďaka kojeniu," hovorí mamička.
Patricia je dnes vitálne osemkilové bábätko, ktoré sa pokúša sadnúť si. "Obrovskou odmenou pre mňa bola nedávna reakcia jednej lekárky, ktorá po vzhliadnutí dcérky zapochybovala, že je chorá."
FOTO