SME

Pred cestou si treba doplniť lekárničku

Na cestách či dovolenke nám aj ľahké zdravotné problémy vedia skomplikovať život. Drobné úrazy, nachladnutie, kynetózy či črevné problémy vznikajú ...

Kým sa vyberiete na dovolenku alebo zahraničnú služobnú cestu, nezabudnite navštíviť lekáreň a doplniť si základné vybavenie lekárničky. Lieky v zahraničí sú drahé.

ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

Na cestách či dovolenke nám aj ľahké zdravotné problémy vedia skomplikovať život. Drobné úrazy, nachladnutie, kynetózy či črevné problémy vznikajú často v dôsledku zmeny prostredia alebo vlastnou neopatrnosťou. Čo nesmie chýbať v cestovnej lekárničke, nám poradil Peter Stanko z univerzitnej lekárne pri Fakultnej nemocnici v Bratislave-Ružinove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Proti bolesti a teplote

V prvom rade nezabudnime na analgetiká, ktoré pomáhajú pri bolestiach hlavy, zubov či kĺbov. Patria sem napríklad lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu či kyseliny acetylsalicylovej (aspirínu). Znižujú tiež horúčku.

Uvedené látky sa napriek popularite vyznačujú vysokým rizikom predávkovania (paracetamol), alebo vedľajšími účinkami (ibuprofén, salicyláty). Doktor Stanko preto odporúča overiť si v lekárni dávkovanie dospelým i deťom.

Na cestu

Nevoľnosť z cestovania sa dá zvládnuť pomocou známych liekov proti kinetózam. Dostupné sú bez lekárskeho predpisu. Mávajú často tlmivé účinky, preto nie sú vhodné pre vodičov. Tí by mali siahnuť po alternatívnych homeopatických prípravkoch.

Keď škriabe v hrdle

Začínajúce bolesti v krku je vhodné utlmiť niektorými z voľne predajných antiseptických pastiliek. Niektoré majú iba dezinfekčný účinok, ale sú aj také, ktoré obsahujú látky na zníženie lokálnych bolestí. Okrem pastiliek sú v lekárni k dispozícii aj roztoky či spreje. Po aplikácii alebo vycmúľaní takéhoto lieku sa nemá 10 až 15 minút jesť a piť, aby látky mohli zaúčinkovať.

SkryťVypnúť reklamu

Brucho

Častým problémom na dovolenkách je hnačka, predovšetkým v krajinách s nižšou úrovňou hygieny. Jej príčinou býva aj zmena stravovacích návykov. Z liekov je vhodné živočíšne uhlie a iné adsorpčné prípravky vo forme tabliet či práškov, ktoré sa zarábajú vodou.

Bez receptu sa dajú kúpiť aj lieky, ktoré okrem zastavenia hnačky zároveň pôsobia ako dezinfekcia priamo v črevách chorého. Tieto látky sa však nesmú užívať s inými liekmi, lebo môžu zničiť alebo zrušiť ich účinok.

Vzácnosťou nebýva ani zápcha. Pomôže niektoré z rastlinných preháňadiel vo forme tabliet, kvapiek alebo čajov. Prípravky sa však nesmú brať dlhodobo. Väčšinou sa majú užívať večer, lebo očakávaný efekt sa u nich prejaví až po niekoľkých hodinách.

Alergia

Mierna alergická reakcia, napríklad pri konzumácii neobvyklého jedla, alebo po kontakte s bodavým hmyzom sa dá zvládnuť takzvanými antihistaminikami, ktoré zmierňujú opuch, pálenie, začervenanie alebo svrbenie. Tieto lieky sú voľne dostupné vo forme tabliet, ale aj známych gelov na lokálne použitie. Ak je človek náchylný na silné rekcie, pred cestou by mal svoj problém konzultovať s alergológom.

SkryťVypnúť reklamu

Oči a koža

Na ošetrenie očí by v cestovnej lekárničke nemal chýbať dezinfekčný očný roztok. Ak máte pri cestovaní, opaľovaní alebo po kúpaní v mori pocit vysušeného oka, použite takzvané umelé slzy.

Slnkom spálená koža bude potrebovať pantenol vo forme spreja, najlepšie kalciovú masť s pantotenátom. Pokožku však treba preventívne chrániť vhodným opaľovacím mliekom a oči okuliarami so spoľahlivým UV filtrom.

Odreniny

Ak na dovolenku cestujete s deťmi, pamätajte aj na drobné odreniny. Okrem čistej vody na vyčistenie drobných rán, majte po ruke náplasti a sterilný i elastický obväz. Pri horskej turistike si pre prípad pomliaždenín a opuchov pribaľte octan hlinitý ako roztok či masť.

Ľudia, ktorí trpia nejakou chronickou chorobou (ochorením srdca, cukrovkou, alergiou a pod.) a musia pravidelne užívať rôzne medikamenty, si nesmú zabudnúť svoje lieky doma. V zahraničí sú totiž podstatne drahšie. (dm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  2. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  3. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  4. Na Marka oharka do jarka
  5. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 889
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 938
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 210
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 366
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 781
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 063
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 668
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 497
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu