V hrozne, ktoré sa používa pre výrobu viacerých známych druhov vínneho moku, vrátane Nebbiola, Merlota alebo Cabernetu Sauvignon, objavili vysoký obsah hormónu mladosti a spánku melatonín. Vyplýva to zo štúdie tímu milánskej univerzity, ktorá by sa čoskoro mala objaviť na stránkach magazínu Journal of the Science of Food and Agriculture.
Melatonín obvykle produkuje epifýza cicavcov prispievajúc tak k riadeniu rytmu deň-noc u zvierat aj u ľudí. Prítomnosť melatonínu vo víne by mohla pomôcť regulácii "vnútorných hodín" u ľudí.
Melatonín je totiž prírodný hormón regulujúci ľudské biologické hodiny, kontroluje rytmus spánku a bdenia. Hladina melatonínu s pribúdajúcim vekom enormne klesá. Už na začiatku dospelosti je štvornásobne nižšia ako u trojročného dieťaťa. V strednom veku je už osemnásobne nižšia a v staršom veku klesá hlboko pod jednu desatinu z pôvodnej hodnoty. Tento pokles hladiny melatonínu sa podieľa na postupnom zmenšovaní, až znefunkčnení týmusu, v ktorom sa vyvíjajú, školia T lymfocyty. T-lymfocyty v rámci funkčného imunitného systému rozpoznávajú a likvidujú nádorové bunky v organizme hneď po ich vzniku, čím brzdia rast zhubných nádorov. Zakrnenie týmusu a stresom podmienené narušenie imunity sú najvážnejšie príčiny zlyhania imunitného systému, ktorým melatonín dokáže úspešne predchádzať.
Napriek vysvetleniu príčin spavosti po konzumácii červeného vína je alkohol považovaný za veľmi kontroverzný uspávací prostriedok. Pivo i víno často prispievajú k zvýšeniu spavosti, vedú však k nepokojnému spánku, ktorý neposkytuje organizmu dostatok oddychu a navyše je počas noci nezriedka prerušovaný.
Terajší objav talianskych vedcov je významným krokom, veď donedávna veda predpokladala, že spomínaný hormón vzniká výlučne v tele cicavcov. Iba pred krátkym časom sa preukázalo, že ho produkujú aj rastliny. Tím z Milána navyše dokázal, že obsah melatonínu v hrozne možno zvýšiť, ak sa použije aktivačná látka Benzotiadiazol.
Ozvali sa však už aj prvé spochybňujúce hlasy.
Richard Wurtman z Institute of Technology v americkom štáte Maasachussetts varoval, že milánski vedci možno nepreukázali v hrozne prítomnosť naozajstného melatonínu, ale iba veľmi podobnej látky. Mnohí vedci sa už doteraz pokúšali dokázať, že sa melatonín nachádza v potravinách, ale neuspeli. Červenému vínu v primeraných dávkach pripisovali odborníci už dlhší čas veľmi pozitívny vplyv na zdravotný stav ľudí, osobitne s dôrazom na prevenciu srdcových ochorení a porúch cievneho obehu. Táto téza má však stále aj odporcov.