Hamburg 23. marca (TASR) - Fajčenie neškodí len pľúcam a tráviacemu traktu, ale aj chrupu. Nikotín nielenže dodá zubom nepeknú hnedú farbu, ale spôsobí aj ich vykývanie a vypadnutie.
Človek, ktorý spotrebuje dlhšiu dobu viac ako desať cigariet denne, môže dostať paradentózu až trikrát častejšie ako nefajčiar, tvrdí Michael Noack z Ústredia pre zubné lekárstvo pri univerzite v nemeckom Kolíne.
Nikotín totiž narúša imunitný systém ústnej dutiny, spôsobuje chorobné zmeny v štruktúre ďasnového tkaniva a zasahuje aj do pevnosti sánky. Fajčiar si okrem toho samočinne "vypína" prvé varovné signály, upozorňujúce na začínajúcu paradentózu. Látky obsiahnuté v cigarete totiž zmierňujú príznaky krvácania ďasien a bolesti zubov. Keď sa tieto príznaky objavia naplno, býva zvyčajne pre záchranu zubov už neskoro.
Po odbornom ošetrení sa rany hoja ťažko, prípadne vôbec nie. Cievy, chorobne stiahnuté pôsobením nikotínu, nedokážu apadnuté tkanivo zásobovať v dostatočnej miere kyslíkom a výživnými látkami, píše nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel.