Prvý klonovaný myšiak Ralph z Londýn by mal prispieť k štúdiu ľudských chorôb, či už cukrovke, vysokého krvného tlaku alebo neurologických problémov. FOTO - TASR |
Najviac ich žije v Číne - až 39 miliónov ľudí, čo je 2,7 percenta dospelého obyvateľstva. V Indii je to 30 miliónov ľudí, čo predstavuje šesť percent dospelej populácie. V niektorých krajinách Blízkeho východu, ale aj v oblasti Karibiku, sa podiel cukrovkárov na celkovom počte obyvateľstva pohybuje od 12 do 20 percent.
V rozvojových krajinách sa diagnóza cukrovky rovná rozsudku smrti. Ľudia v Mozambiku s touto diagnózou prežijú sotva viac ako jeden rok. V Mali diabetici prežijú priemerne 30 mesiacov. Z desiatich najťažšie postihnutých krajín patrí sedem medzi krajiny tretieho sveta.
Ako dôvody ochorenia správa uvádza zmenené životné návyky a spôsoby stravovania po celom svete. Industrializácia spôsobila, že ľudia sú zamestnávaní celé hodiny v činnostiach, keď sa takmer nehýbu. Zároveň sa zmenila strava, ktorá momentálne zahŕňa cenovo výhodné potraviny s vysokým obsahom kalórií. (tasr)