FOTO - ARCHÍV |
Kukurica - zdroj energie
Pôvodnou domovinou tejto rastliny je Mexiko a najlepšie sa jej darí v miernych pásmach. My poznáme najmä odrodu sýtožltej farby, sú však druhy s červenými, purpurovými a dokonca čiernymi zrnami.
V potravinárskom priemysle sa používa ako zdroj oleja, škrobu, glukózy a fruktózového sirupu. Kukurica sa zberá v čase, keď obsahuje asi 70 percent vody, zvyšok tvorí sušina.
Kukurica obsahuje vysoké percento vlákniny, preto stimuluje pohyb čriev a pomáha pri problémoch so zápchou. Znižuje tiež hladinu cholesterolu a má močopudný účinok, preto pomáha pri opuchnutých nohách, pri problémoch so zadržiavaním vody v tele. Účinný je najmä odvar z kukuričných vlasov. Pre pravidelnú konzumáciu hovorí aj prítomnosť bielkovín, vitamínov radu B, karoténu, E vitamínu a minerálnych látok. Obsahuje ich aj sterilizovaná a zamrazená kukurica.
Kukurica ako špecifická obilovina je významným zdrojom energie. Zasýti na dlhší čas a môže ju konzumovať aj ten, kto si potrpí na štíhlu líniu. Získanú energiu telo odbúrava a spracúva postupne. Cukor sa premieňa škrob a dodá tak telu hodnotné sacharidy.
Kukurica je súčasťou najmä tradičnej americkej kuchyne. V Taliansku je obľúbená polenta, kukuričná kaša, ktorá sa podáva teplá s rozličnými omáčkami alebo studená, pokrájaná na porcie, ktoré sa opekajú alebo grilujú.
Ak chcete správne uvariť čerstvú kukuricu, odstráňte najprv obalové listy a vlasy a spodný koniec odrežte. V dostatočnom množstve osolenej vody s trochou cukru klásky varíme asi 10 až 15 minút. Chuťovo sa kukurica dobre znesie s kajenskou alebo pálivou červenou paprikou a kari korením. (bes)