Spúšťacími faktormi pre opar či herpes na perách môže byť slnko, stres a horúčkovité ochorenia. ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET |
Pôvodcom oparu je vírus, ktorý patrí do skupiny herpes vírusov. Prvý typ z tohto radu vyvoláva infekciu hlavne na koži a sliznici ústnej dutiny, druhý sa vyskytuje predovšetkým v okolí genitálií.
Vstupnou bránou infekcie môžu byť drobné poranenia kože. Prvé stretnutie s týmto veľmi častým ochorením prekoná väčšina ľudí v ranom detstve. Infekcia sa môže, ale i nemusí naplno prejaviť. To závisí od momentálneho zdravotného stavu človeka.
Už po prvom kontakte vznikajú v tele protilátky, ktorých hladina môže počas života kolísať. Častice vírusu zostávajú v organizme a čakajú na ďalšiu príležitosť prejaviť sa. Predpokladá sa, že väčšina infikovaných ľudí zostáva po celý život prenášačom vírusu. Zvýšené hladiny protilátok je možné zistiť u takmer 90 percent vyšetrených.
Silné letné slnko býva častým provokačným faktorom vzniku ložiska oparu. Tí, ktorí už v minulosti prekonali herpetickú infekciu, sa môžu v letnom období s týmto nepríjemným kožným ochorením stretnúť opäť.
Oblasť budúceho oparu je najprv ľahko napnutá a necitlivá, potom, naopak, svrbí alebo mierne bolí. V priebehu niekoľkých hodín sa objaví sčervenanie a v tomto mieste postupne vznikajú skupinky pľuzgierikov s čírym obsahom, ktoré čoskoro praskajú, spodná časť sa obnaží a na povrchu sa tvoria chrasty. Zápalové zmeny na koži môžu byť sprevádzané zvýšenou teplotou i celkovou nevoľnosťou. Neliečené ložisko sa hojí spravidla 10 až 14 dní.
Množstvo ľudí trpí opakovaným výskytom oparu. Spúšťacími faktormi vzniku oparov sú okrem slnka stres a horúčkovité ochorenia. Ďalšou príčinou môže byť fyzické zranenie, menštruácia, stomatologický zákrok alebo kontakt s niekým, kto má opar (bozkávanie, používanie spoločných hygienických pomôcok).
Môže ňou byť aj nezdravá diéta, pri ktorej v priebehu krátkej doby vďaka maximálnej redukcie prijímaných potravín dochádza k úbytku váhy. Organizmus je potom vyčerpaný a menej imúnny voči akýmkoľvek infekciám.
Opar sa lieči pomocou virostatík, na zmiernenie svrbenia sa používajú antihistaminiká. Zároveň sa podávajú vitamíny B a C. Liečbu je však nevyhnutné podporiť aj ďalšími opatreniami. Treba si zaobstarať novú zubnú kefku, pretože v starej sa mohol usídliť vírus. Do kontaktu so štetinkami sa môže dostať aj otvor obalu zubnej pasty. Arginín podporuje šírenie vírusu, preto by postihnutý človek mal dočasne obmedziť konzumáciu čokolády, výrobkov z koly, zeleného hrášku, arašidov, želatíny, kešu orieškov a piva. Intenzitu zápalu môžu zmierniť ľadové obklady.
(bes)