Čučoriedky úspešne posilňujú imunitný systém vďaka svojím antioxidačným a protizápalovým účinkom. ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET |
Prítomné flavonoidy posilňujú krvné vlásočnice, čo pomáha predchádzať takým problémom, ako sú omrzliny, poškodené žily a slabý krvný obeh najmä u diabetikov. Posilňujú aj imunitný systém vďaka antioxidačným, protiinfekčným a protizápalovým účinkom. Výťažok z čučoriedok môže zlepšiť nočné videnie a adaptáciu očí na svetlo. Toto ovocie obsahuje zložku, ktorá ochraňuje steny močového mechúra a močové cesty pred baktériami.
Čaj uvarený z čerstvých alebo sušených čučoriedok je účinný proti hnačke. Deťom pomáha pri zápale ústnej dutiny a hrtanu, dobre lieči ranky na ďasnách a jazyku.
Podľa fytoterapeutov sa čerstvou čučoriedkovou šťavou môžu potierať ekzémy a lupienka, zriedená šťava je dobrá ako kloktadlo na zapálené hrdlo.
V prípade zdravotných problémov sa odporúča užívať ovocie denne, buď čerstvé alebo dva malé poháre šťavy. Alternatívou je aj niekoľko šálok čaju uvareného z 250 ml vody a 60 g čerstvých bobúľ alebo 15 g sušených.
Čučoriedky konzumujeme samostatne prisladené medom alebo v kombinácii so sezónnym ovocím a smotanou, mliekom či jogurtom. Hodia sa však aj do pudingov, sladkých nákypov, rôsolov a na koláče.
Letnú ovocnú polievku si pripravíme z 300 g čučoriedok. Varíme ich krátko v 300 ml precedenej vode, v ktorej sme predtým zvarili citrónovú kôru, tyčinku škorice a 2 klinčeky. Polievku rozmixujeme a necháme 2 hodiny v chlade. Pred podávaním prisladíme lyžičkou medu a ozdobíme šľahačkou alebo kyslou smotanou.
Ukázalo sa, že i varené čučoriedky si uchovávajú svoje terapeutické účinky. Je to však krehké ovocie, preto by sa malo variť na miernom ohni len niekoľko minút.
Čerstvé bobule sú najchutnejšie pri izbovej teplote, pre zachovanie vitamínov pre zimné obdobie ich môžeme zavárať, sušiť alebo zamrazovať. Sušíme ich rozložené na site alebo napnutej riedkej tkanine v jednej vrstve na slnku. (bes)