Francúzka s novou tvárou môže hovoriť i jesť, ale zatiaľ sa pre nepohyblivú spodnú peru nesmeje. FOTO - REUTERS |
"Dnes sme viac ako šťastní s výsledkom z hľadiska funkčnosti a estetiky," povedal profesor Bernard Devauchelle z nemocnice v Amiens na severe Francúzska. Jeho tím zverejnil v odbornom časopise The Lancet prvú podrobnú správu o operácii.
Lekári priznávajú, že výborný stav a vzhľad ženy neprekvapil len pacientku, ale aj odborné kruhy. Dinoireová prišla o časť tváre, keď ju pohryzol jej pes. Novú tvár dostala od darkyne, ktorú držali pri živote na prístrojoch, mozog jej však už nefungoval.
Profesor Devauchelle je síce zatiaľ spokojný, ale upozorňuje, že ešte nie je stopercentne isté, že sa všetko skomplikuje. Telo stále môže transplantovanú časť odmietnuť. Dinoireová preto musí užívať lieky.
Týždeň po operácii mohla jesť a začala aj hovoriť. Dnes funguje už takmer ako pred úrazom. Nemôže akurát hýbať spodnou perou a smiať sa.
Devauchelle pochybuje, že sa z transplantácie tváre stane bežná vec, pretože to je veľmi komplikovaná operácia a nemôže ju podstúpiť každý pacient. "O päť rokov už budeme mať za sebou možno 20 takýchto operácií. Nie viac," povedal lekár.
Prvá plastická operácia tváre vyvolala veľkú etickú debatu. Diskutovalo sa o motívoch darkyne, ale aj o motívoch príjemkyne. Pri operácii totiž nešlo o otázku života a smrti.
Od novembra, keď Devauchelle tvár zoperoval, dostal viac ako 20 žiadostí o transplantáciu od ľudí z Británie, Francúzska, Izraela a severnej Afriky. Ani jednému nemohli pomôcť. Pacienti buď nespĺňali kritériá alebo neboli vhodní darcovia. Teraz však majú dvoch kandidátov, ktorých by mohli operovať. Jedným je malý chlapec, druhým 45-ročný muž.
Lekári by to chceli urobiť do konca roka, nemusí to byť jednoduché. Pri Dinoireovej museli najskôr čakať na povolenie od francúzskych úradov a keď ho získali, bolo ďalšie dva mesiace v plnej pohotovosti 50 členov lekárskeho tímu. Sedeli pri telefóne a čakali na vhodného darcu.
(reuters)
Transplantácia tváre je pre komplexnú rekonštrukciu svalov, kože i cievneho systému tak náročná, že ani v budúcich rokoch nebude patriť medzi časté operačné zákroky. FOTO - REUTERS |