Stav zubov detí na Slovensku je alarmujúci. Výsledky kazivosti chrupu dokazujú, že súčasná forma zubnej lekárskej starostlivosti nepostačuje na zlepšenie celkového stavu. Jedinou cestou ako situáciu zlepšiť je podpora prevencie u detí. Špeciálne pre ne by mal byť vytvorený aj viacstupňový profylaktický program, ktorý by kompenzoval nedostatky výchovy orálneho zdravia v rodine.
Z výskumu vyplýva, že ciele, ktoré si v prevencii zubného kazu stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pre rok 2010, nie sú schopní slovenskí odborníci naplniť. Celoštátny prieskum u detí na Slovensku vo veku dvanásť rokov preukázal, že v roku 1987 bola hodnota indexu kazivosti zubov 4,12, pričom hraničná norma je 4,5. Podľa WHO majú deti na Slovensku v tomto veku najkazovejšie zuby spomedzi všetkých svojich európskych rovesníkov.
Pokazené zuby pritom môžu ovplyvniť rozvoj chorôb ako napríklad kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, či chronických zápalov pľúc a iných pľúcnych ochorení. V súčasnosti sa zisťuje aj to, či rozvoj zubných kazov prispieva k vzniku osteoporózy. Kazivosť zubov pritom nie je dedičná ani infekčná, preto stav chrupu ovplyvňuje iba to, ako sa oň jednotlivec stará.
(sita)