FOTO - ARCHÍV |
Vanilka pochádza z oblasti juhovýchodného Mexika. Už pred príchodom dobyvateľov ju pôvodné obyvateľstvo využívalo ako prísadu do nápojov z kakaových bôbov a do čokoládových placiek. Starí Aztékovia z vanilky vyrábali voňavky a lieky, pretože verili, že posilňuje srdce, odstraňuje únavu, zaháňa strach a dodáva silu a zdravie. Vanilkové struky do Európy priviezli Španieli začiatkom 16. storočia. Stredovekí "felčiari" predpisovali vanilku ako účinné afrodiziakum a dokonca sa ňou aromatizoval i tabak.
Pôvodcom príjemnej vône vanilky je látka nazývaná vanilín, ktorá sa vyrába aj synteticky, ale nikdy nemôže nahradiť prírodný materiál. Vanilkové struky sú plody druhu orchidey, ktorá je rozšírená v tropických oblastiach. Zbierajú sa nezrelé, potom sa fermentujú (proces kvasenia enzýmami) a sušia. Šťavnaté steny dlhých aromatických toboliek sa počas kvasenia menia na tmavohnedú masu s charakteristickou vanilkovou vôňou. Najkvalitnejšia je burbonská vanilka s jemnou príchuťou, ale známa je aj mexická s sladkastou arómou, tahitská s príchuťou pižma a indonézska. Jeden z hlavných producentov vanilky je Madagaskar.
Táto obľúbená ingrediencia podporuje miešanie žalúdočných štiav, takže zlepšuje dobré trávenie. Používa sa aj v aromaterapii na uvoľnenie stresu, zlosti a smútku, pre pocit radosti. Bez vanilkovej chuti by sme prišli o mnoho skvelých pochúťok, tvorí základ rôznych druhov zmrzlín. Používa sa do koláčov, pudingov, omáčok, nápojov a drobného pečiva.
Z luskov vyškrabávame aromatickú dužinu alebo ich pri príprave cesta či pudingu krátko povaríme celé v mlieku a potom vyberieme. Môžeme ich použiť aj viackrát. V letných horúčavách nás osvieži miešaný nápoj s ľadom. Mlieko (asi 120 ml), 1 lyžicu instantnej kávy, 5 cl kávového likéru a 1 balíček vanilkového cukru dobre premiešame v šejkri alebo ručným mixérom, cukor sa musí úplne rozpustiť. Napokon pridáme pár kociek ľadu.
(bes)