SME

Mimomaternicové tehotenstvo – omyl prírody?

Prečo budúce dieťaťko, na ktoré sa ženy tak tešia, v tele matky niekedy zablúdi?


FOTO - ARCHÍV



Stáva sa to aj herečkám, známym i neznámym ženám, nevyhne sa ani kráľovským rodinám. Manželka najmladšieho syna britskej kráľovnej Alžbety II. Sophie, tak nedávno prišla o svoje vytúžené dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimomaternicová gravidita nie je totiž až taká výnimočná, ako si ženy často myslia. Jedna pripadá priemerne na 1000 tehotenstiev. Ak žena po zákroku stratí možnosť mať dieťa, znamená to pre ňu nesmiernu tragédiu.

Ženy sa často obviňujú, že si to zavinili samy. Obviňujú aj lekárov, že to nepredvídali.

SkryťVypnúť reklamu

„Pred takýmto patologickým tehotenstvom neexistuje žiadna prevencia. Mimomaternicovú graviditu nemožno dopredu predvídať, ani vylúčiť. Postihnúť môže prvorodičky, ale aj ženy, ktoré čakajú tretie či štvrté dieťa. Zvýšené riziko možno očakávať u žien, ktoré majú zavedené vnútromaternicové teliesko, alebo častejšie trpia zápalmi ženských orgánov, prípadne majú zhoršenú priechodnosť alebo pohyblivosť vajíčkovodov. Mnohokrát sa však príčina nezistí,“ hovorí gynekologička MUDr. Eva Lukáčová.

Pomýlila sa príroda? Prečo budúce dieťaťko takto v tele matky zablúdi?

„Oplodnené vajíčko sa jednoducho z nejakého dôvodu nedostane v ten správny okamih do maternice a uhniezdi sa v najbližšej dobre prekrvenej sliznici. Najčastejšie je to práve vajíčkovod, ale môže to byť aj brušná dutina, prípadne sa uchytí medzi orgánmi v malej panve,“ hovorí MUDr. Lukáčová. Rastúci zárodok mimo maternice nemá šancu. Postupne, ako sa zväčšuje, napína steny vajcovodu tak, že môže prasknúť. Žena môže pritom pociťovať bolesti v podbrušku, ale niekedy tomu nevenuje náležitú pozornosť a nezverí sa lekárovi. Tu už ide o akútne nebezpečenstvo, lebo vnútorné krvácanie sa môže skončiť tragicky. Ak žena okamžite nevyhľadá lekára, môže zomrieť na vykrvácanie.

SkryťVypnúť reklamu

Prípady, keď sa mimomaternicové tehotenstvo končí tragicky smrťou, sú síce v civilizovanom svete výnimočné, avšak stále je dosť prípadov, keď oneskorená diagnóza spôsobí trvalé zdravotné následky.

V prípade mimomaternicového tehotenstva zablúdi budúci zárodok do vajíčkovodov až v 98 percentách prípadov. Ak sa však usadí v brušnej dutine, ani tam nemá ešte vyhrané. Placenta, ktorá ho vyživuje, sa uchytí na črevách alebo na iných orgánoch. A hoci existujú prípady, keď žena takýto plod v bruchu vynosila a porodila, ide o veľmi nebezpečnú a život ohrozujúcu situáciu. Väčšinou aj dozretý plod zomrie skôr, ako ho operačnou cestou privedú na svet. Veľmi často sa stáva, že zablúdený zárodok po istom čase samovoľne odumrie, ani to však nebýva bez následkov. Žena môže mať neskôr rozličné zdravotné problémy, ktorých príčiny lekári dosť ťažko identifikujú.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy teda vyhľadať lekára?

V spolupráci s lekárom by si ženy mali všímať odlišný priebeh tehotenstva.

„Nemali by im uniknúť akékoľvek nepravidelnosti menštruácie - môže ísť o oneskorenie, zmenu kvality krvi, ktorá má skôr hnedú farbu, iný čas trvania, vynechanie bolestí alebo inak nezvyčajný priebeh. Vtedy treba vyhľadať lekára a nečakať, že sa to vyrieši samo,“ hovorí gynekologička.

Príznaky nie sú vždy jednoznačné, preto určenie diagnózy je v niektorých prípadoch ťažké a vyžaduje si trpezlivosť pacientky i lekára. Ďalším možným príznakom bývajú bolesti v pravom alebo v ľavom podbruší, pocity celkovej malátnosti a závraty. Ak žena príde včas, je stanovenie správnej diagnózy jednoduché, príznaky mimomaternicového tehotenstva sú totiž do značnej miery zhodné s normálne prebiehajúcou graviditou, zárodok však nemusí byť pri ultrazukovom vyšetrení badateľný. Ak mimomaternicové tehotenstvo odhalí lekár v piatom až siedmom týždni od poslednej menštruácie, nemusí dôjsť ani k obávanému poškodeniu reprodukčných orgánov. Od ôsmeho týždna však toto riziko prudko vzrastá. Mimomaternicové tehotenstvo možno liečiť jedine operáciou, ak sa však včas diagnostikuje, možno použiť šetrnú laparoskopickú metódu. Lekár pri nej napichne dva až tri malé otvory na bruchu a zárodok odstráni šetrne bez poškodenia vajíčkovodu. Jazvičky sú nepatrné a rekonvalescencia je v porovnaní s operáciou omnoho kratšia. V neskoršej fáze tehotenstva sa nemožno vyhnúť väčšiemu výkonu na vajcovode, ktorý už v tom čase nemusí byť taký pružný a zhorší sa jeho funkcia.

SkryťVypnúť reklamu

V akútnych prípadoch sa žena musí podrobiť veľkému chirurgickému zákroku - otvoreniu brušnej dutiny, pri ktorom je často nevyhnutné odstrániť celý vajcovod aj s príslušným vaječníkom. Žena, ktorá má za sebou mimomaternicové tehotenstvo, by mala pri každej ďalšej gravidite úzko spolupracovať s lekárom. Ak sa patologické tehotenstvo zopakuje, treba na radu lekára prestať pokúšať osud a rozhodnúť sa napríklad pre umelé oplodnenie, ktoré je pre ženy s poškodenými vajcovodmi jedinou možnosťou, ako mať dieťa.

Brniansky unikát

Brnianski pôrodníci sa pred piatimi rokmi prvý raz stretli s prípadom, keď sa dvadsaťtriročnej matke narodilo zdravé dieľa z mimomaternicového tehotenstva. Dievčatko, ktoré meria 49 centimetrov a váži 2600 gramov, prišlo na svet cisárskym rezom. Tento spôsob zvolili lekári preto, že ich ultrazvuk upozornil na obrátenú polohu dieťaťa. Boli veľmi prekvapení, keď počas zákroku zistili, že dieťa je voľne uložené v brušnej dutine, obalené iba plodovými blanami. Prednosta gynekologicko-pôrodnickej kliniky Ladislav Pilka povedal, že takýto prípad sa v Čechách doteraz nestal.

SkryťVypnúť reklamu

Múmia v bruchu?

Mumifikovaný plod objavili lekári u šesťdesiatdvaročnej Brazílčanky Antonie dos Prazeresovej, keď sa začala sťažovať na bolesti brucha. Žena mala mimomaternicové tehotenstvo ešte v produktívnom veku, najmenej pred desiatimi rokmi. Dos Prazeresová je žena v domácnosti a vdova už 25 rokov. Tvrdí, že od smrti manžela nemala pohlavný styk. Plod dlhý 50 centimetrov nositeľke neprekážal, pretože „prekonal určitý proces mumifikácie, vysušil sa, nemohol hniť a nevyvolal žiadnu infekciu“.

(tasr, čtk)

Autor: uj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 645
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 504
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 153
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 467
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 321
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu