Brusel 18. júla (TASR) - Slovensko ma v rámci Európskej únie najvyššiu úmrtnosť mužov mladších ako 20 rokov pri dopravných nehodách. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú dnes zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat na základe údajov z rokov 2001-2003.
Srdcový infarkt, mozgová príhoda a ďalšie ochorenia obehového ústrojenstva sú najčastejšou príčinou úmrtí obyvateľov EÚ - podieľajú sa na nich 41 percentami. Rakovina zapríčiňuje štvrtinu všetkých úmrtí.
Vo vekovej skupine do 20 rokov sú v rámci európskej dvadsaťpäťky úmrtia najčastejšie spôsobené vonkajšími príčinami vrátane dopravných nehôd, pri ktorých zahynie 2,5-krát viac mužov než žien. Najvyššiu úmrtnosť s 19 zo 100.000 mužov má Slovensko, nasledované Litvou a Lotyšskom. Na opačnom konci rebríčka je Švédsko s piatimi úmrtiami na 100.000 mužov. V prípade žien je Slovensko na siedmom mieste.
Vonkajšie príčiny sa najčastejšie podpisujú na úmrtiach aj vo vekovej skupine 20-44-ročného obyvateľstva, kde sú zodpovedné za dve pätiny úmrtí. V tejto skupine je štyrikrát viac mužov než žien, ktorí spáchajú samovraždu. Najmenej samovrážd za zaregistrovalo v Grécku, za ktorým nasledujú ostatné juhoeurópske krajiny. Najviac samovrahov medzi mužmi je v Litve (90 na 100.000 mužov) a v ďalších pobaltských krajinách, najmenej vo Francúzsku. Slovensko sa s 25 samovrahmi nachádza v strede tabuľky u mužov. V prípade žien Eurostat uvádza päť Sloveniek zo 100.000, ktoré spáchajú samovraždu.
Slovensko má tiež jeden z najvyšších počtov úmrtí na rakovinu dýchacieho ústrojenstva medzi 45-64-ročnými mužmi. Horšie je na tom len Maďarsko a Česká republika. V prípade úmrtí žien na rakovinu dýchacieho ústrojenstva, ako aj na rakovinu prsníka, je Slovensko v strede tabuľky.
U osôb starších než 65 rokov sú najčastejšou príčinou úmrtí ochorenia obehového systému. Najhoršie sú na tom Estónsko, Litva, Lotyšsko, Česká republika a Slovensko. V porovnaní s Francúzskom, ktoré má najmenej takýchto prípadov, je počet úmrtí u slovenských mužov štvornásobne a počet úmrtí slovenských žien takmer osemnásobne vyšší.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) sla